https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pro-morske-zelvy-jsou-stare-rybarske-site-a-plastovy-odpad-horsi-nez-uniky-ropnych-latek-rika-vedec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pro mořské želvy jsou staré rybářské sítě a plastový odpad horší, než úniky ropných látek, tvrdí vědec

29.12.2017 09:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kožatka velká zamotaná do rybářských lan a provazů. Grenada 2014.
Kožatka velká zamotaná do rybářských lan a provazů. Grenada 2014.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kate Charles / Ocean Spirits
Každý rok se stovky mořských želv zamotají do starých sítí a lan, které zůstávají v moři a na pobřeží po rybářích. Problém pro želvy je i nejrůznější plastový odpad, třeba plastové držáky, které drží pohromadě balení plechovek piva. Podle výzkumu vědců z exeterské univerzity se problém dotýká všech druhů mořských žel. Velký dopad má odpad v mořích hlavně na želví mláďata. Podle Brendana Godleyho je pro želvy plastový odpad větším ohrožením než úniky ropných látek.
 

Celosvětový průzkum, který pokrýval všechny hlavní oceány, kde želvy žijí, ukázal, že 91 procent do sítí a odpadu zamotaných želv bylo nalezeno mrtvých. Na jejich tělech byla pozorována řada zranění, která byla způsobena zamotáním do mořského odpadu. Některé druhy odpadů vedou k vnějšímu zranění, někdy i amputaci části těl, jiné odpady způsobí zadušení želv. Některé želvy se musí vyrovnat s tím, že s sebou vláčejí nadbytečnou zátěž.

Utopená kareta obrovská, Uruguay.
Utopená kareta obrovská, Uruguay.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Karumbe

Z pozorování vyplývá, že želvy jsou nejčastěji zamotané do starých rybářských sítí, starých motouzů a silonových rybářských vlasců. Častým jevem je želva, na kterou se zachytil plastových držák balení plechovek, různé plastové obaly, provázky a dráty. Želvy se ale zamotávají i do zbytků plastových židlí, meteorologických balonů a kotevních lan.

Výzkum, zveřejněný v časopise Endangered Species Research, tak s ohledem hlavně na mořské želvy mapuje rozsah znečištění moří. Do průzkumu se zapojilo na 106 vědců, kteří prozkoumali pobřeží Atlantského oceánu, Karibiku, Středozemního moře a Indického oceánu. Podle Brendana Godleyho, vedoucího výzkumníka, se dá odhadnout, že každý rok zahyne 1000 želv pravděpodobně v souvislosti se zamotáním do plastového odpadu. "Jde ale podle mého o hodně podhodnocený odhad," říká Brendana Godley z exeterské univerzity. Ne všechny mrtvé želvy moře vyplaví na pobřeží. Podle zapojených vědců je řada nalezených želv odnesena lidmi, kteří je pak jedí.

Živá kareta pravá s krunýřem zdeformovaným starou rybářskou sítí. Japonsko.
Živá kareta pravá s krunýřem zdeformovaným starou rybářskou sítí. Japonsko.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Sea Turtle Association of Japan

Zamotání do odpadu hrozí hlavně mladým a malým želvám, které přirozeně využívají mořské proudy pro pohyb moře. Mořské proudy s sebou ale také strhávají odpad.

"Znečištění moří plastovým odpadem může mít dlouhodobé dopady na některé želví populace a je pro ně větším ohrožením než uniky ropných látek," říká Godley. Podle něho je nezbytné snížit množství plastového odpadu v mořích.
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist