https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jist-plasty-pokud-jste-ryba-tak-to-dava-smysl-vypada-to-jako-jidlo-voni-to-jako-jidlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jíst plasty? Pokud jste ryba, tak to dává smysl: vypadá to jako jídlo, voní to jako jídlo

12.12.2017 01:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vědci zjistili, že sardel kalifornská shledává vůni povlaku na plastu tlejícím v moři neodolatelnou. Hejno ryb zachytí vůni, kterou mořské řasy a bakterie zanechávají na kouscích plastu, a propadne šílenství.
Vědci zjistili, že sardel kalifornská shledává vůni povlaku na plastu tlejícím v moři neodolatelnou. Hejno ryb zachytí vůni, kterou mořské řasy a bakterie zanechávají na kouscích plastu, a propadne šílenství.
Oceány jsou plné plastového odpadu. Vědci upozornili na zajímavý jev. Na plastovém odpadu se časem vytvoří povlak z řas a bakterií. A ten povlak neodolatelně láká ryby. Malé sardele určitě. Píše o tom server Mongabay.
 

Vědci zjistili, že sardel kalifornská shledává vůni povlaku na plastu tlejícím v moři neodolatelnou. Hejno ryb zachytí vůni, kterou mořské řasy a bakterie zanechávají na kouscích plastu, a propadne šílenství. Své poznatky publikovali v britském vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B.

Sardele patří k ekologicky i ekonomicky důležitým druhům ryb. V severním Tichém oceánu jsou potravou velryb, tuňáků i lidí. Pokud se ale sardele budou cpát plasty, budou se lidé na svém talíři potýkat s novým druhem odpadků. Vědec Matthew Savoca z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru v Monterey zkoumá dopad znečištění a odpadu na oceán. Jeho studie je jedna z prvních, která prokazuje, jak důležitá je pro ryby vůně. A odhaluje důvod, proč se mořští živočichové tak rádi vrhají na plastový odpad.

„Vědci vytvářeli různé hypotézy o tom, že pro ryby je důležitá barva, tvar a velikost plastových kousků. Já jsem si ale vždycky říkala, že by bylo dobré to prověřit,“ komentuje zveřejněný výzkumu Chelsea Rochmanová, odborná asistentka na universitě v Torontu.

Aby Mattew Savocca a jeho tým určili, zda ryby reagují na vůni, vytvořili specifickou kolekci „mořských čajů“. Namíchali rozdílně vonící tekuté směsi vody a plastu potaženého mořskými řasami a mikroorganismy, směsi vody a čistého plastu a směsi vody a krilu. Tyto směsi pak nalili do nádrží s hejny sardelí umístěných v akvariu Aquarium of the bay v San Franciscu.

„Když ryby ucítily vůni svého oblíbeného jídla, korýšů nebo plastu potaženém biofilmem, reagovaly jak šílené. Vyrazily do různých směrů a začaly hledat zdroj vůně,“ říká Matthew Savoca. „Tyhle ryby prostě z kombinace jídla a plastu šílí,“ dodává. Když ovšem ryby ucítili jen čistý plast v čisté vodě, plavaly dál v obvyklých kruzích.

Savoca dodává, že toto chování ryb vychází z historických zkušeností. „Když zvířata jedí plast, nerozhodují se hloupě. Voní to jako jídlo, vypadá to jako jídlo. Je pro ně těžké vyhodnotit tu věc jako ‘nejedlou'."

Podle studie z roku 2015 přibývá každou minutu do oceánu jeden kontejner odpadu. To znamená 8 milionů kubických metrů za rok. Přes všechny snahy se znečištění oceánů nezpomaluje. Proto Savoca a jeho spolupracovníci začali zkoumat důsledky pojídání plastů s povlakem čas a bakterií na ryby a jejich predátory, jako jsou velryby.

Miliony lidí po celém světě závisí na mořských živočiších jako na zdroji proteinů. Rochmanová dodává, že jejich stravovací návyky mohou být riskantní. Plastové odpadky obsahují množství zhoubných chemikálií, jako je Bisfenol A (způsobuje rakovinu prsu, varlat či prostaty, cukrovku, astma a vývojové poruchy) nebo DEHP (Bis 2-ethylhexylftalát - vyvolává poruchy sexuální vývoje samčích mláďat savců), které se mohou snadněji dostávat do organismu ryb skrze pokryv řas a bakterií.

„Lidé“, říká Rochmanová, „mohou čím dál snadněji najít plasty ve svých rybích filetech a rybích prstech“. „Musíme jednat hned, když nacházíme relativně malé procento plastů v živočiších, které jíme,“ dodává k tomu Savoca. Mohl by se z toho stát nejenom zdravotní problém živočichů, ale i lidí“.
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

12.12.2017 09:25
Ale, to je objev. Lidé si plastů užívají přece ji dlouho také, i když je užívají po menších kouscích. Nedávné testy balených vod dTestu prokázali přítomnost částeček plastů v některých těchto vodách. Balíme vše do plastů,dokonce s důvěrou v jejich bezpečnost i tepelně v nich upravujeme potraviny, máme plastové nádobí, silikonová prkénka, pečící formy, natahali jsme módní plastové rozvody vody v domácnostech i provozech, plastové potrubí tvoří hlavní vodovodní řady...mám pokračovat??? A teď někdo objevně objevil plasty v rybách? Ty to mají za jídlo, ale člověk tvor myslící.....?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist