https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pro-splneni-klimatickych-cilu-do-roku-2030-musi-cr-investice-do-obnovitelnych-zdroju-zvysit-sestkrat-ukazala-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pro splnění klimatických cílů do roku 2030 musí ČR investice do obnovitelných zdrojů zvýšit šestkrát, ukázala studie

11.6.2021 14:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rok 2030 bude pro Evropu důležitým milníkem na cestě ke klimatické neutralitě.
Rok 2030 bude pro Evropu důležitým milníkem na cestě ke klimatické neutralitě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Výzkumný tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT představil výsledky mezinárodního projektu, jehož cílem bylo vypočítat výši potřebných investic, zmapovat jejich současný stav a připravit investiční plány pro dosažení klimaticko-energetických cílů k roku 2030. Výzkum probíhal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Rize (Lotyšsko) a Institutem pro ochranu klimatu, energetiku a mobilitu (Německo) a informuje o něm ČVUT.
 

V Česku se studie zaměřily na oblast obnovitelných zdrojů energie a budov. V obou případech je současná výše investic nedostatečná. Pro dosažení Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu bude zapotřebí do roku 2030 vynaložit více než 300 miliard Kč na investice do obnovitelných zdrojů, současné investice v oblasti obnovitelné energie se tak budou muset zšestinásobit. U budov bude potřeba ze stávajících 15 miliard Kč navýšit investice minimálně dvakrát.

Vedoucí výzkumného týmu Michaela Valentová z katedry ekonomiky, manažerství a humanitních věd Fakulty elektrotechnické ČVUT vysvětluje, v čem je česká situace specifická. „Klíčovou roli v přechodu na nízkouhlíkové hospodářství sehrají v Česku soukromí investoři, musíme je však podpořit vhodným regulatorním prostředím a dobře nastavenými veřejnými programy," říká Michaela Valentová. "Správnou cestou bude využívání kombinace grantů, půjček a záruk za pomoci jak programů EU, tak národních zdrojů.“

Výzkum také poukazuje na překážky, které brání dalšímu rozšíření opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Jsou mezi nimi zejména nízká prioritizace a strategické vedení, stále nízké povědomí společnosti o tématu, vysoká administrativní zátěž či neefektivní finanční mechanismy. Stát by měl také podat malým i velkým aktérům, jako jsou firmy či obce, pomocnou ruku při přípravě projektů v podobě technické asistence, v tom vidí autoři studie nevyužitý potenciál.

Rok 2030 bude pro Evropu důležitým milníkem na cestě ke klimatické neutralitě. „Dobrou zprávou je, že víme, jaké konkrétní kroky máme udělat," říká Michaela Valentová. "Abychom však klimatických cílů v Česku dosáhli, je potřeba, abychom své úsilí okamžitě navýšili.“ Připravovaný Národní plán obnovy, stejně jako například Modernizační fond, podle ní představují významné hybatele rozvoje nízkouhlíkových řešení a byla by škoda je nevhodným nastavením nebo nízkou ambicí plně nevyužít.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

11.6.2021 19:59
V současné politické rovině nemáme šanci udělat ani ťok a pokud vyhraje volby současná mafiánská klika, půjdeme velmi svižně kednu.
Já jen doufám, že nám v tomhle případě nedá EU ani floka, jít ke dnu s ještě gigantičtějším dluhem by bylo asi už fatální.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

11.6.2021 23:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě - budeme investovat do přílivové elektrárny.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.6.2021 08:20 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Pan Hanzl má v hlavě takové všelijaké vlny, z toho by se možná dalo něco vytěžit :-)
Odpovědět
ig

12.6.2021 11:08
Šestkrát ne, to je přehnané, stačí pět a půlkrát.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist