https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/problemy-s-chytrymi-kosi-v-olomouci-podle-vyrobce-zpusobilo-vadne-cidlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Problémy s chytrými koši v Olomouci podle výrobce způsobilo vadné čidlo

25.10.2021 00:49 | OLOMOUC (ČTK)
Tři smart nádoby na odpad nechala olomoucká radnice v červnu 2019 instalovat na místa, kde byly často problémy s nedostatečnou kapacitou běžných košů. Testovací provoz měl prověřit četnost vyvážení speciálního typu nádob oproti těm standardním.
Tři smart nádoby na odpad nechala olomoucká radnice v červnu 2019 instalovat na místa, kde byly často problémy s nedostatečnou kapacitou běžných košů. Testovací provoz měl prověřit četnost vyvážení speciálního typu nádob oproti těm standardním.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | olomouc.eu
Problémy s fungováním tří "chytrých" odpadkových košů, které olomoucká radnice po více než dvouletém testování nechala odstranit z ulic Olomouce, způsobilo vadné čidlo monitorující naplněnost koše. "Docházelo k nesprávnému vyhodnocení dat. Nicméně koš jako takový jinak fungoval správně. Servis, kdykoliv byl třeba, jsme obratem řešili po telefonické domluvě," řekl ČTK Zdeněk Doležal ze společnosti HESTEGO, která koše zkonstruovala. Pořízení nové verze čidla podle Doležala zkomplikovala pandemie, kvůli níž je na trhu nedostatek těchto dílů.
 

Technické služby města Olomouce podle Doležala vysypávaly smart koše každý den spolu s ostatními nádobami na odpad, přičemž se nepřihlíželo k hlášení o naplněnosti testovaných košů SmartBe. Uvažovalo se proto o přemístění testovaných košů na méně frekventovanou lokalitu, aby se vyprazdňovaly výhradně až po naplnění.

"Konečné stanovisko měl nakonec magistrát, který nám jako důvod demontáže uvedl, že v nejbližších letech neuvažuje o investici do tohoto produktu, a proto dále nevidí smysl v dalším testování," uvedl Doležal. Ve smlouvě s radnicí bylo podle Doležala uvedeno, že se jedná o testovací varianty, u kterých není zaručena plná funkčnost po dobu testování.

Společnost HESTEGO smart koše prezentovala například na veletrhu URBIS v Brně a testovala je ve Zlíně, Říčanech u Brna a Slavkově. "Rovněž jsme se účastnili výběrového řízení pro dodávku pro město Litvínov, které však bylo nakonec zrušeno. Jednali jsme i s Pražskými službami, nadále komunikujeme se zahraničními partnery o vzájemné spolupráci a rovněž řešíme možnosti přes Czech Trade," podotkl Doležal

Firma HESTEGO spolupracovala s dalšími technickými službami na doladění odpadové nádoby, madel a manipulaci s odpadem. "Další testování probíhá v naší společnosti tak, abychom produkt v co nejkratší době měli ve finálové a odladěné podobě na základě předchozích testování," řekl Doležal.

Tři smart nádoby na odpad nechala olomoucká radnice v červnu 2019 instalovat na místa, kde byly často problémy s nedostatečnou kapacitou běžných košů. Testovací provoz měl prověřit četnost vyvážení speciálního typu nádob oproti těm standardním. Zařízení disponuje moderními technologiemi, jako je vlastní lis pro redukci objemu odpadu a jejich zaplněnost bylo možné sledovat na dálku. Jednu nádobu na odpad typu SmartBe město testovalo na třídě Svobody a další dvě u hlavního vlakového nádraží. Místo nich tam nyní budou instalovány běžné nádoby na odpad.

"Chytré" koše musela firma HESTEGO po dvou letech z ulic Olomouce odstranit. "Důvodem jejich zrušení byly jak opakované problémy s přeplňováním nádob a nepořádek, tak nedostupnost náhradních dílů potřebných pro jejich servis. V posledních měsících firma nebyla schopna zajistit opravy kvůli nedostupnosti dílů, které způsobil celosvětový nedostatek elektronických čipů," uvedl Petr Swaczyna z oddělení odpadového hospodářství magistrátu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

25.10.2021 09:48
90% všech závad na čemkoliv jsou vadná čidla něčeho.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.10.2021 11:02 Reaguje na Jirka Černý
Vypadl mi smeták z násady. Že by čidlo? -)))
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.10.2021 11:01
A co měli vadného úředníci, kteří takovou pitomost podporují? Čidlo to asi nebylo. Spíše to ukazuje na absenci něčeho hodně podstatného. U normálních lidí se to nazývá mozek.
Odpovědět
JO

Jarka O.

25.10.2021 13:36
Čidlo a čip je to samé? Klidně se to smí zrušit, hlavně v autech. Mě štve, ze nemůžu otevřít okénko, když je motor vypnutý, musím na to myslet předem nebo zas nastartovat. Dost nebezpečné. A naopak dokud jede motor, neotevřu kufr :-(. Jo zato elektronické odpadkové koše, a mluvící, vyzkouší se v Olomouci, prodají se šejkům, to je pohoda, to me zlobí méně, že je to nadbytečnost. :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist