https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/probudte-se-vyzvala-greta-thunbergova-americke-zakonodarce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

"Nechci, abyste poslouchali mě. Chci, abyste poslouchali vědce", vyzvala Greta Thunbergová americké zákonodárce

20.9.2019 01:49 | WASHINGTON (ČTK)
"Nechci, abyste poslouchali mě. Chci, abyste poslouchali vědce," uvedla Thunbergová před zahájením společného slyšení jednoho z podvýborů zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů a zvláštní komise pro klimatickou krizi. Ilustrační snímek.
"Nechci, abyste poslouchali mě. Chci, abyste poslouchali vědce," uvedla Thunbergová před zahájením společného slyšení jednoho z podvýborů zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů a zvláštní komise pro klimatickou krizi. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Není čas a prostor na snění, je čas se probudit, vyzvala ve středu večer americké zákonodárce na závěr své šestidenní návštěvy Washingtonu šestnáctiletá švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Svým druhým vystoupením v Kongresu se podle agentury Reuters společně s dalšími americkými aktivisty snaží získat co největší pozornost a podporu před pátečním globálním klimatickým protestem v rámci hnutí Pátky pro budoucnost, jehož je zakladatelkou.

 

"Nechci, abyste poslouchali mě. Chci, abyste poslouchali vědce," uvedla Thunbergová před zahájením společného slyšení jednoho z podvýborů zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů a zvláštní komise pro klimatickou krizi.

Zákonodárcům před jednáním zaslala výtisk zprávy panelu OSN pro změny klimatu (IPCC), která vyzývá k zásadním krokům s cílem udržet do roku 2030 růst průměrné světové teploty do 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí. "Lidé obecně si zřejmě neuvědomují, jak vážná ta krize je," řekla aktivistka zákonodárcům a vyzvala je, aby se postavili za vědecké poznatky a začali jednat.

Uvedla také, že Spojené státy jsou "největším uhlíkovým znečišťovatelem v historii" a největším producentem ropy. "A přitom jste také jedinou zemí, která silně naznačila, že opustí pařížskou (klimatickou) dohodu, protože je špatná pro USA," řekla Thunbergová, aniž však zmínila přímo prezidenta Donalda Trumpa, který odstoupení od dohody oznámil.

Někteří republikánští zákonodárci, kteří se slyšení zúčastnili, na Thunbergovou a studenty pěli chválu za zvyšování povědomí o klimatické změně. Vyjádřili však svůj nesouhlas ohledně opatření, která by měly Spojené státy přijímat, zatímco rostoucí ekonomiky rozvojových zemí produkují stále více skleníkových plynů. "Myslím, že přidat se k dohodě, která povoluje Číně navyšovat každoročně svoje emise skleníkových plynů o 50 procent do roku 2030 je nevhodné," řekl republikán Garret Graves.

Thunbergová mu odpověděla, že v jejím rodném Švédsku lidé stejným způsobem kritizují Spojené státy kvůli tomu, že nejednají. "Tenhle stejný argument (lidé) používají i proti vám," řekla šestnáctiletá aktivistka.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

20.9.2019 08:57
Milá Gréto, v USA nejednají protože to všechno je absurdní nesmysl.Pokud vy ve Švédsku tomu věříte, tak je to vaše věc a nevnucujte ty hovadiny druhým.Nikdo na ty vaše fantasmagorie není zvědavý.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.9.2019 15:10 Reaguje na Václav Kain
https://www.youtube.com/watch?v=Rr8ljRgcJNM
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.9.2019 11:35 Reaguje na Václav Kain
Naprostý souhlas.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

21.9.2019 19:43
https://fusion4freedom.com/richard-lindzens-letter-pres-trump/
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

21.9.2019 19:44
https://fusion4freedom.com/richard-lindzens-letter-pres-trump/
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

21.9.2019 19:44
https://fusion4freedom.com/richard-lindzens-letter-pres-trump/
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

21.9.2019 19:50 Reaguje na Vladimir Mertan
Mrzí ma, nechcel som to poslať 3x.
Odpovědět

Jan Šimůnek

23.9.2019 17:59
A které vědce máme poslouchat?

Usvědčené podvodníky, jako je soudruh Mann s hokejkou? Železničního inženýra, vlastnícího firmu na přeprodávání emisních povolenek a jeho "objektivně vědecký" tým v IPCC?

Nebo laureáty Nobelovy ceny za "tvrdou vědu", označující současné zprávy o "klimatické apokalypse" za přehnané až podvodné?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist