https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proc-antidepresiva-ovlivnuji-milostne-pisne-spacku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč antidepresiva ovlivňují milostné písně špačků

1.9.2018 01:10 | LONDÝN (ČTK)
Univerzita v Yorku zjistila, že špaččí samečci zpívají méně samičkám, které ve stravě dostávají naředěný fluoxetin, což je antidepresivum prodávané pod označením Prozac. / Ilustrační foto
Univerzita v Yorku zjistila, že špaččí samečci zpívají méně samičkám, které ve stravě dostávají naředěný fluoxetin, což je antidepresivum prodávané pod označením Prozac. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zvuk špačků, kteří zpěvavě vyznávají samičce lásku, by mohl zmizet z britského venkova kvůli vysokému množství antidepresiv v životním prostředí. Upozorňuje na to nová studie, kterou citoval server listu The Daily Telegraph. Univerzita v Yorku zjistila, že špaččí samečci zpívají méně samičkám, které ve stravě dostávají naředěný fluoxetin, což je antidepresivum prodávané pod označením Prozac.
 

V roce 2016 bylo v Británii vydáno 64,7 milionu receptů na antidepresiva. Jakmile tyto látky projdou lidským tělem, často končí v odpadních systémech nebo vodních tocích.

Nový výzkum se soustředil na ptáky, kteří se krmí červy, larvami a mouchami v čističkách odpadních vod, v nichž se zjistilo stopové množství mnoha různých léků včetně antidepresiv.

Když vědci zjistili, jaké množství Prozaku je v čističkách odpadních vod přítomno, podávali srovnatelné množství odchyceným špačkům a zjistili, že po požití antidepresiva jsou samičky pro samečky méně přitažlivé.

Podle doktorky Kathryn Arnoldové z katedry ekologie Univerzity v Yorku jde o první důkaz, že nízké koncentrace antidepresiv mohou narušit namlouvací rituály zpěvných ptáků.

"To je důležité, protože zvířata, kterým v porovnání s ostatními trvá déle si najít partnera, se často nespáří a nerozmnoží. Vzhledem k tomu, jak klesá populace u značného počtu volně žijících živočišných druhů, se musíme začít ptát, zda nemůžeme udělat něco víc ve snaze odstranit z našich odpadních vod chemické kontaminující látky jako jsou farmaka," dodala.

Podle dlouhodobého sledování Britské ornitologické nadace (BTO) od poloviny 70. let klesl počet špačků v Británii o 66 procent.

Nová studie rovněž zjistila, že samečci jsou vůči samičkám, které se stravou zkonzumovaly i Prozac, čím dál tím agresivnější. Místo aby si je začali namlouvat, tak je honí, klovou nebo na ně útočí drápky.

Vědci zvažují možnost, že jsou samičky po požití antidepresiv letargičtější, malátnější, a tím méně přitažlivé pro samečky. Nejde přitom o první podobný prokázaný účinek těchto léků. Už dříve se zjistilo, že fluoxetin snižuje sexuální touhy u krysích samiček.

"Zpěv je klíčovou součástí namlouvacích rituálů ptáků," uvedla Sophia Whitlocková, která se na studii podílela. "Samečci využívají své trylky, aby se dvořili vybraným samičkám a samičky si naopak podle kvality zpěvu vybírají nejlepšího samečka, aby zplodil jejich mláďata."

"Podle našeho zjištění špaččí samečci zpívají více než dvakrát častěji a déle těm samičkám, které nedostaly ve stravě Prozac, než samičkám, které dostaly nízké dávky tohoto farmaka," dodala.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist