https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/produkce-ceskeho-zemedelstvi-byla-loni-nejvyssi-za-poslednich-pet-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Produkce českého zemědělství byla loni nejvyšší za posledních pět let

19.8.2022 11:01 | PRAHA (ČTK)
Traktor na poli
Traktor na poli
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Produkce českého zemědělství v loňském roce dosáhla 152,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek za posledních pět let. U rostlinné výroby loni stoupla produkce na 91,1 miliardy korun z předloňských 87,4 miliardy Kč. Rostly také ceny zemědělských výrobců, vstupní náklady i ceny, informovalo ministerstvo zemědělství. V roce 2020 činila produkce zemědělského odvětví v Česku 147 miliard Kč.
 

Ceny zemědělských výrobců loni stouply o 6,9 procenta. Současně s tím vzrostly ceny vstupních nákladů firem o 5,9 procenta. O 0,8 procenta se zvýšily také ceny průmyslových výrobců potravinářských výrobků a tabáku. O stejné procento stouply i průměrné spotřebitelské ceny. Vyplývá to ze zprávy o stavu zemědělství, kterou dnes projednala vláda.

"Výsledky souhrnného zemědělského účtu pro rok 2021 potvrzují nárůst hodnot většiny hlavních ukazatelů nejen proti předchozímu roku, ale i ve srovnání s posledními pěti lety, a to především díky růstu zemědělské produkce," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Podíl zemědělství na hrubé přidané hodnotě loni činil 1,8 procenta. Při započtení lesnictví a rybolovu to bylo 2,15 procenta. Oba ukazatele se meziročně prakticky nezměnily, uvádí resort.

Podíl zemědělství na výdajích státního rozpočtu se v roce 2021 snížil o 0,26 procenta na 3,58 procenta. Příčinou relativního poklesu bylo podle ministerstva navýšení celkových veřejných výdajů rozpočtu. Výdaje státu do zemědělství se loni ve srovnání s rokem 2020 snížily o pět procent na 64,1 miliardy korun.

Obrat českého agrárního obchodu se v loňském roce zvýšil o 6,9 procenta na 496,5 miliardy korun. Dovoz stoupl o 7,6 procenta na 270 miliard, hodnota vývozu vzrostla o 6,1 procenta na 227,5 miliardy Kč.

I v loňském roce pokračovalo postupné každoroční snižování celkové zaměstnanosti v zemědělství. V zemědělství, lesnictví a rybářství pracovalo 93.200 lidí. To představuje 2,34 procenta ze všech zaměstnanců v Česku.

Počet zaměstnanců v samotném zemědělství klesl na 78 700. Jejich podíl na celkovém počtu zaměstnanců činil 1,98 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

19.8.2022 11:59
Ale na soběstačnosti v základních potravinách, to není vidět.
Bohužel !
Odpovědět
va

vaber

20.8.2022 08:52 Reaguje na smějící se bestie
jak započeti inflaci?
proč to není vidět na cenách
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.8.2022 15:35 Reaguje na vaber
Protože nám hrabivý estébák natlačil do ekomomiky bambilión na dluh. To je spoušťěč inflace zcela spolehlivý.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

21.8.2022 09:59
by mě zajímal výzkum z posledních deseti let, kolik bylo vyprodukováno zemdělských plodin vůči množství použitých umělých hnojiv a postřiků všeho druhu. Nemůžu se zbavit dojmu, že dnešní zemědělec je více mísitelem jedovatých chemických koktejlů, než hospodářem. Tento porovnávací výsledek by ledacos vypověděl.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist