https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-3lynx-chce-rozsirit-populaci-rysa-ve-stredni-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt 3lynx chce rozšířit populaci rysa ve střední Evropě

7.6.2018 09:27 | VOLARY (ČTK)
V minulosti řada lidí rysa vnímala jako škůdce, třeba proto, že lovil srny.
V minulosti řada lidí rysa vnímala jako škůdce, třeba proto, že lovil srny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na větší ochranu rysa na Šumavě nebo v Bavorském lese a rozšíření jeho populace ve volné přírodě je zaměřen mezinárodní projekt 3lynx (oficiální stránky projektu interreg-central.eu). Účastní se jej zástupci české, rakouské a německé strany. Právě v oblastech kolem hranic těchto tří států žije v zhruba 60 až 80 dospělých rysů. V posledních letech je tento stav prakticky neměnný. Novinářům to včera řekl Jan Šíma z ministerstva životního prostředí.

 

"V 90. letech byla situace lepší, ale vzhledem k pytláctví nebo úhynu na silnicích se počet rysů o něco snížil," uvedl. Projekt 3lynx, jenž potrvá do roku 2020, by se rád podílel na tom, aby se výskyt této šelmy zvýšil až na 250 jedinců. "Současný stav populace je pod limitem dlouhodobého přežití," dodal Šíma.

Projekt nechce docílit zvýšení populace tím, že bude další šelmy vypouštět do přírody. Hodlá toho dosáhnout přirozenou reprodukcí. "Zvýšení stavu zaručuje i spolupráci s dalšími aktéry, mezi něž řadíme třeba myslivce nebo lesníky," uvedl Manfred Wölfl z bavorské agentury na ochranu přírody.

V minulosti řada lidí rysa vnímala jako škůdce, třeba proto, že lovil srny. "Stále proto existuje spousta lidí, kteří rádi rysa střelili a měli jeho trofej," řekla Tereza Mináriková z organizace Alka Wildlife. "Pro nás je důležité zlepšit vnímání veřejnosti, aby lidé rysa lépe přijímali. Spolupráce na národní úrovni je nedostatečná, proto je mnohem prospěšnější spolupracovat mezinárodně," řekl zástupce hornorakouské vlády Manfred Haimbuchner.

Šumava a Bavorský les je jedinou lokalitou ve střední Evropě, kde se tato šelma ve větší míře vyskytuje. Rys se pohybuje převážně na území 500 kilometrů čtverečních. Šíma však uvedl, že fotopasti během jednoho roku zachytily jedince v Česku, Rakousku i Bavorsku na území o rozloze 1000 kilometrů čtverečních.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

7.6.2018 17:54
Jedním slovem: NAIVITA.
Odpovědět
reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist