https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prostory-zrusene-posty-v-liberci-na-kunraticke-obsadila-nabytkova-banka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prostory zrušené pošty v Liberci na Kunratické obsadila nábytková banka

12.10.2023 01:02 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zrušenou poštu v Liberci na Kunratické obsadila nábytková banka, získala o třetinu víc prostoru, do něhož mohla rozšířit své sklady a vytvořit zázemí pro pracovníky banky. Samotné přepážkové pracoviště někdejší pošty proměnili v re-use centrum, kde budou mít lidé možnost některé věci koupit a přispět tak nábytkové bance na dopravu, případně na nákup další dodávky. U příležitosti otevření nových prostor to včera řekla ředitelka Nábytkové banky Libereckého kraje Jitka Večerníková.
 

Nábytková banka funguje v Liberci od začátku roku 2021, potřeba pomoci roste, loni i v souvislosti s uprchlickou krizí po začátku války na Ukrajině prošlo bankou 125 tun nábytku a vybavení pro domácnosti, dvakrát víc než o rok dřív. Banka podpořila 1586 žadatelů, z toho 721 bylo z Ukrajiny. V letošním roce se tým zdvojnásobil díky tréninkovým pracovním místům pro lidi, kteří prošli léčbou závislosti a snaží se uchytit na trhu práce a začít znova. Aktuálně má banka osm zaměstnanců.

Banka už podle Večerníkové větší prostory nutně potřebovala. "My jsme už zvažovali variantu shánět prostory jinde, protože zájem ze strany dárců i ze strany příjemců roste, sklady máme plné," doplnila. Proto, když se objevila možnost rozšířit se do prostoru bývalé pošty v sousedství, okamžitě se jí chopili. "Hlavně jsme ale získali zázemí pro zaměstnance, před tím, když si chtěli chlapi odpočinout nebo se najíst, tak využívali nábytek přivezený od dárců, teď máme denní místnost a také kuchyňku, kterou jsme taky neměli," dodala.

Přínosem je podle Večerníkové i nové re-use centrum, kde je možné některé věci i koupit. "Primárně nebudeme prodávat nábytek, ten bude nábytková banka distribuovat na základě požadavků od sociálních organizací a sociálních odborů měst. V obchůdku bude možné nakoupit drobné vybavení do domácnosti, možná nějaké drobné dárkové předměty, rádi bychom do té nabídky zařadili i nějaké startovací sady třeba pro studenty nebo nízkopříjmové domácnosti," dodala.

Česká pošta od července kvůli úsporám zrušila v zemi téměř 300 poboček. V Libereckém kraji skončilo na začátku prázdnin 13 poboček, nejvíc v krajském městě, kde se zavřela polovina z 12 pošt včetně druhé největší v OC Globus.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist