https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/protestujici-nizozemsti-farmari-opet-zablokovali-silnice-traktory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Protestující nizozemští farmáři opět zablokovali silnice traktory

17.10.2019 00:08 | HAAG (ČTK)
Tisíce farmářů včera svými traktory opět komplikovaly dopravu na nizozemských silnicích v rámci pokračujícího protestu kolem sporu o dusíkové emise.
Tisíce farmářů včera svými traktory opět komplikovaly dopravu na nizozemských silnicích v rámci pokračujícího protestu kolem sporu o dusíkové emise.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tisíce farmářů včera svými traktory opět komplikovaly dopravu na nizozemských silnicích v rámci pokračujícího protestu kolem sporu o dusíkové emise. Nejvyšší soud v Nizozemsku na jaře rozhodl, že země porušuje emisní pravidla Evropské unie, přičemž zemědělce pobouřila tvrzení, že za problém s vypouštěním dusíku nesou odpovědnost. Protestní akce zorganizovali už potřetí, napsala agentura Reuters.
 

Kolony traktorů se včera brzy ráno vydaly směrem k Utrechtu, kde sídlí vládní environmentální ústav, který podle farmářů šíří dezinformace o emisích. Stejně jako před dvěma týdny byly na silnicích tisíce zemědělských strojů, což způsobilo zácpy dlouhé dohromady skoro 400 kilometrů.

V plánu jsou podle Reuters také demonstrace v Haagu. Tamní zpravodaj agentury AFP na twitteru informoval o přípravách bezpečnostních opatření, se kterými zjevně pomáhá i armáda. Má prý zabránit tomu, aby se traktory dostaly k budově parlamentu.

Protesty vyvolalo květnové rozhodnutí soudu, podle kterého jsou nizozemská pravidla pro vydávání stavebních a zemědělských povolení v rozporu se zákony EU o ochraně přírody před emisemi oxidů dusíku. Verdikt vyústil v doporučení mimo jiné ohledně rušení neefektivních chovů dobytka. Žádné konkrétní kroky proti farmářům ale zatím oznámeny nebyly.

Chov hospodářských zvířat je významným zdrojem dusíkového znečištění, stejně jako stavebnictví a dopravní prostředky. Farmáři ale mají za to, že učinili významné kroky ve snaze omezit své emise, zároveň požadují větší uznání za produkci potravin pro obyvatelstvo. Zemědělské organizace považují kritiku na jejich sektor za neúměrnou, zatímco letecký průmysl podle nich uniká dohledu, uvedl zpravodajský web BBC.

"Minulý rok jste o dusíku neslyšeli ani slovo a teď je to najednou otázka života a smrti," řekl farmář Micha Bouwer. "Jsou to všechno lidé ve městech, kteří mají na balkónu dvě rostliny a říkají, že příroda trpí," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

17.10.2019 07:30
U nás to má dokonce jméno: zdravý selský rozum :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.10.2019 09:43 Reaguje na
A oni jsou dnešní zemědělci sedláci? Řekl bych, že ne Time.... Sedlák by si neničil vlastní zdroj obživy....
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

17.10.2019 09:42
To mě taky pobavilo.... "vždyť letadla to dělají taky, tak co jako..." :D Průmysloví zemědělci jsou všude stejní... zvykli si na mnohem jednodušší způsob (už bych to ani nenazýval hospodařením) vydělávání a teď odmítají jakékoliv věděcké poznatky o škodlivosti jejich pohodlného počínání.... a takových debilů jsme my všichni rukojmí.....
Odpovědět
ig

17.10.2019 11:20 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A vždyť máte možnost si koupit pole a ukázat nám všem jak se to má správně dělat :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist