https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/protesty-proti-nedostatku-vody-v-iranu-pokracovaly-sestym-dnem-zemreli-dva-lide
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Protesty proti nedostatku vody v Íránu pokračovaly šestým dnem, zemřeli dva lidé

22.7.2021 00:22 | TEHERAN (ČTK)
Úřady potíže s vodou připisují mimořádnému suchu, loni spadlo o polovinu méně srážek než obvykle a v přehradách je málo vody.
Úřady potíže s vodou připisují mimořádnému suchu, loni spadlo o polovinu méně srážek než obvykle a v přehradách je málo vody.
V jihozápadním Íránu se konají šest dní protesty proti nedostatku vody. V noci na středu přišel při demonstraci ve městě Bandar Máhšahr o život policista a je už druhou obětí protestů. S odvoláním na íránská média o tom informovala agentura AP.
 

Bandar Máhšahr leží v provincii Chúzestán, kde lidé proti nedostatku vody protestují od minulého týdne. V této části Íránu žije arabská menšina, která si stěžuje na diskriminaci.

Úřady potíže s vodou připisují mimořádnému suchu, loni spadlo o polovinu méně srážek než obvykle a v přehradách je málo vody.

"Asi pět milionů lidí v Chúzestánu nemá dostupnou pitnou vodu, Írán přestává chránit a zajišťovat právo na vodu, jež je neodmyslitelná od zdraví," oznámila íránská skupina ochránců lidských práv.

Írán se právě potýká s další vlnou nákazy koronavirem a úřady kvůli tomu uzavřely Teherán a okolí. Ekonomiku poznamenaly americké sankce, jež USA vyhlásily po odstoupení od dohody o íránském jaderném programu v roce 2018.

Agentura IRNA oznámila, že jeden policista byl v noci na středu zastřelen a druhý zraněn. Viníky jsou podle ní výtržníci. Jeden člověk zemřel při minulých demonstracích, při nichž zasahovala policie.

Na některých videích pořízených na demonstracích je vidět policisty zasahující proti lidem slzným plynem. V Ízehu se lidé dovolávali bývalého šáha heslem Buď požehnána tvá duše, Rezo šáhu. Dynastie Pahlaví, k níž patřil Rezá šáh Pahlaví byla svržena islámskou revolucí v roce 1979.

Agentura Reuters napsala, že aktivisté vyzývají k protestům i jinde v Íránu na podporu těch, kdo demonstrují v Chúzestánu. Na jednom videu šířeném na sociálních sítích bylo vidět skupinu žen tančících v teheránském metru s voláním po svržení islámské republiky. Podle Reuters se v pondělí a úterý v Íránu konalo nejméně 31 protestních akcí, k nimž se připojili někde i dělníci a zemědělci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

22.7.2021 06:44
Vyvíjejí jadernou zbraň, ale nemají vodu. Kdyby vodu, potřebnou na výrobu jaderné bomby, poskytli lidem, určitě to sucho nebylo tak katastrofální. A kdyby peníze, určené na výrobu jaderné zbraně, investovali do závlah, celý Irán by byl kvetoucí zahrada.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.7.2021 07:41 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
ono to tak poetické zas tolik nebude...pokud si pamatuju, tak už před lety se psalo, že Teherán jako město vyčerpalo obrovské množství vody z podzemí a následkem toho celé město klesá nasledkem čehož praskají budovy, infrastruktura a nemusíme chodit tak daleko, to se v podstatě děje i v Turowě, kdy se odčerpává podpovrchová voda a celá stabilita půdy se tím snižuje a je pozorovatelný pokles půdy v okolí Hrádku a Žitavy. Pokles půdy vinou odsoušení podpovrchových vrstev je fyzikální jev. Proto podzemní jezera nás donekonečna chránit před suchem nemůžou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.7.2021 14:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Víte, já jsem nemyslel čerpání podzemní vody, ale spíše zadržování vody dešťové a její efektivní využívání. Viděl jsem asi před dvěma roky dokument o tom, jak v Izraeli na suché poušti vybudovali nádherný les. Základem byla velká nádrž, do které svedli dešťovou vodu, kterou využívali v období sucha. Takhle dokázali během let vybudovat nádherný les. Viděl jsem, že tam rostou třeba borovice, ale taky olivovníky a další druhy užitkových dřevin. A bylo zajímavé vidět, když to kamera "švenkla" z toho lesa ven, tak les končil plotem, za ním byla nějaká polní cesta a za ní už byla poušť a tam začínalo území Palestiny. V tom lese, mimochodem, rostou i desítky stromů poskytnuté tehdejším Československem. Jinak souhlasím s tím, že využívat ty zásoby spodní vody je cesta do pekel. Ona totiž ta voda jednou dojde, a co pak? A když to jde v Izraeli, proč by to nešlo v Iránu?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.7.2021 12:26
Hodně se množí, tak je jasné, že dříve nebo později narazí na hranice: "Počet obyvatel Íránu dramaticky vzrostl během druhé poloviny 20. století z asi 19 milionů v roce 1956 na zhruba 75 milionů v roce 2009. ...Nicméně míra porodnosti v posledních letech výrazně poklesla, což se projevilo v míře růstu populace - v červenci 2012 - asi 1,29%.[36] Studie předpokládají, že růst bude i nadále zpomalovat, dokud se do roku 2050 nestabilizuje na 105 milionech"
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist