https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proti-nastaveni-dotaci-v-praze-demonstrovalo-asi-2000-zemedelcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proti nastavení dotací v Praze demonstrovalo asi 2000 zemědělců

8.6.2022 17:56 | PRAHA (ČTK)
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že vláda podpoří živočišnou výrobu a pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že vláda podpoří živočišnou výrobu a pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Proti nastavení pravidel vyplácení dotací dnes v Praze demonstrovalo asi 2000 zemědělců. Vadí jim, že dotace zvýhodňují malé farmáře. Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala se kvůli novému nastavení ocitnou zemědělci na hranici přežití. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že vláda podpoří živočišnou výrobu a pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor.
 

Protestní akci zahájili zemědělci kolem 09:30 shromážděním ve velkém sále Lucerny. Doležal na shromáždění řekl, že přesun peněz k menším farmářům povede k tomu, že střední a větší podniky nebudou schopny konkurovat firmám z okolních zemí. Podle něj jsou větší firmy zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti.

Podle Jurečky, který na akci zastoupil ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL), nepovede nové nastavení zemědělské politiky k likvidaci českého zemědělství. Zvyšování cen potravin podle něj kvůli rostoucím cenám energií nelze úplně zastavit, vláda ale podniká kroky, jak růst cen zpomalit.

Před polednem se zemědělci shromáždili na Václavském náměstí, odkud se průvodem vydali k úřadu vlády na Malé Straně. Průvod po cestě omezil dopravu, ale podle policie se obešel bez narušení veřejného pořádku. Demonstranti poté pokračovali v protestu před sídlem vlády, která v té době zasedala. Účastníci pískali, troubili, bubnovali a skandovali hesla jako Chceme rovné podmínky, Už jsme tady nebo Bude hlad. Někteří lidé si přinesli transparenty s nápisy Nejsem agrobaron nebo Naše práce, vaše potraviny. Demonstrace před úřadem vlády skončila kolem 14:30.

Komora i Zemědělský svaz už od ledna protestují proti změnám v nastavení dotací na období mezi lety 2023 až 2027. Kritizují vládní rozhodnutí změnit nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby, původně bylo plánováno deset procent. Více peněz tak dostanou malí farmáři.

Ministr zemědělství Nekula, který se akce neúčastnil kvůli covidové izolaci, odpoledne na twitter napsal, že bude na dnešní i předchozí nátlakové akce Agrární komory a Zemědělského svazu reagovat ve čtvrtečním vydání časopisu Reflex. "Nechci předem obsah prozrazovat, rozhovor je to ale velmi otevřený," uvedl.

Protestní akci kritizovala Asociace soukromého zemědělství ČR, která zastupuje hlavně malé farmáře. Asociace dlouhodobě poukazuje na to, že podpora v zemědělství je v Česku nastavena mnohem víc ve prospěch velkých firem. Podle malých farmářů vedení Agrární komory a Zemědělského svazu používají v argumentaci polopravdy i vyložené lži, překrucují čísla, zneužívají obavy z dopadů války na Ukrajině, straší veřejnost hladomorem a vyvíjejí neférový nátlak na politiky.

Podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, jehož Agrofert je největším zemědělským a potravinářským koncernem v Česku, malé farmy dnes mají podstatně vyšší dotace než ty velké. Bývalý premiér se domnívá, že zemědělství nebyla v uplynulých letech věnována dostatečná pozornost. Za přístup k zemědělství kritizoval i nynější vládu. Na otázku, jestli podporuje požadavky větších zemědělských podniků na dělení dotací, Babiš řekl, že nic nepodporuje. Babiš v roce 2017 vložil Agrofert do svěřenských fondů. Agrofert v Česku obdělává asi 116.000 hektarů zemědělské půdy a je jedním z největších příjemců dotací v Česku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

8.6.2022 19:43
to, že předtím zvíhodňovali velké agro firmy už neprotestovali
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.6.2022 07:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zvýhodňován- tvrdé y.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.6.2022 07:29 Reaguje na pavel peregrin
díky :-)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist