https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prukopnik-ekologicke-fotografie-sikula-vystavuje-v-ostravske-galerii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průkopník ekologické fotografie Sikula vystavuje v ostravské galerii

27.11.2021 01:14 | OSTRAVA (ČTK)
Průkopník ekologické a krajinářské fotografie Petr Sikula vystavuje v ostravské galerii Fiducia. Výstava nazvaná Krajina, Ostrava představuje celoživotní průřez tvorbou autora, který letos oslavil osmdesáté narozeniny. Výstava potrvá do 14. prosince. ČTK to za organizátory řekla Ilona Rozehnalová.
 

Sikula se již koncem 60. let etabloval jako člen legendární brněnské skupiny Epos. V roce 1969 ale přesídlil do Ostravy, kde se stal průkopníkem ekologické fotografie, fotografem ostravského Stavoprojektu a také dokumentátorem rozvoje Ostravska. Od roku 1978 je registrován jako fotograf na volné noze, v průběhu 80. let pořizoval řadu dokumentů ze svých exotických cest. Od 90. let se pak soustředí na fotopublikace a kalendáře o severní Moravě.

"Výstava je jubilejním průřezem jeho celoživotním dílem. Sikula se původně vyučil soustružníkem v Uherském Brodě, ale díky mentorství Antonína Hinšta i vlastní cílevědomosti se postupně stal jedním z nejvýznamnějších fotografů Ostravska 70. až 80. let," uvedla Rozehnalová.

Dodala, že v Ostravě se vypracoval v elitního fotografa krajiny a architektury. Mezinárodní uznání mu přinesla první cena na veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem v roce 1974. "V tematice ostravských krajin objevil Sikula aktuální a originální námět. Sikulovy fotografie ostravské krajiny jsou apokalypticky atraktivní, jejich elegičnost je zdůrazněna širokoúhlým objektivem či dokonce ženským elementem uprostřed kaliště," doplnil Pavel Vančát, který se podílel na přípravě expozice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

27.11.2021 18:12
Sikula míval neskutečně dokonalé "antikrajiny", být to v Brně, určitě na tu výstavu půjdu. Dnes by to asi už u nás nenafotil nikde, doufám.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist