https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prutoky-v-rekach-v-povodi-moravy-jsou-podprumerne-malo-prselo-a-bylo-teplo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou podprůměrné, málo pršelo a bylo teplo

20.10.2023 01:03 (ČTK)
S průtoky pomáhají vodní nádrže. Za poslední čtyři týdny zlepšily průtoky v řekách v povodí Moravy 13 miliony metrů krychlových vody. Hladina vody v některých nádržích proto pozvolna klesá. Například vodní nádrž Vranov je aktuálně naplněná z 51 procent.
S průtoky pomáhají vodní nádrže. Za poslední čtyři týdny zlepšily průtoky v řekách v povodí Moravy 13 miliony metrů krychlových vody. Hladina vody v některých nádržích proto pozvolna klesá. Například vodní nádrž Vranov je aktuálně naplněná z 51 procent.
Foto | K123456 / Wikimedia Commons
Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou podprůměrné, některé profily hlásí i sucho. Důvodem je nedostatek srážek a nadprůměrné teploty, které začaly klesat až v polovině října, uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.
 

"Září bylo z hlediska srážek velmi suché, na mnoha stanicích na Vysočině a v západní části Jihomoravského kraje bylo letošní září nejsušším zářím od počátku měření. O něco více pršelo letos v září ve východní polovině Jihomoravského kraje a v jižní části Zlínského kraje, i tam byl ale měsíční úhrn srážek většinou nižší, než je průměr pro tento měsíc. Tato situace se výrazně projevuje na stavu vodních toků," popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Většina významných vodních toků hlásí podnormální průtok. Na 18 profilech klesl na úroveň sucha. Sucho hlásí například Morava v Raškově, Třebůvka v Lošticích, Rožnovská Bečva ve Valašském Meziříčí, Svitava v Bílovicích nad Svitavou či Oslava v Oslavanech. Svratka ve Veverské Bítýšce je na 50 procentech, Dyje ve Trávním Dvoře na 42 procentech, Morava ve Strážnici a Bečva v Dluhonicích jsou na 29 procentech říjnových normálů.

S průtoky pomáhají vodní nádrže. Za poslední čtyři týdny zlepšily průtoky v řekách v povodí Moravy 13 miliony metrů krychlových vody. Hladina vody v některých nádržích proto pozvolna klesá. Například vodní nádrž Vranov je aktuálně naplněná z 51 procent, vodní nádrž Vír ze 74 procent. Nádrže ale mají podle mluvčího dostatečně zaplněné zásobní prostory, aby mohly i nadále tzv. nadlepšovat průtoky a zajišťovat vodárenské a další povolené odběry v požadovaných množstvích.

V souvislosti s hydrologickou situací jsou také v platnosti opatření obecné povahy, která omezují či zakazují obecné nakládání s povrchovými vodami na území některých obcí a měst. Jde například o Hlubočky, Dolany či Šternberk na Olomoucku nebo o Sulíkov či Uhřice na Blanensku.

Státní podnik Povodí Moravy zajišťuje správu, provoz a údržbu vodních toků a vodohospodářských objektů v povodí řeky Moravy. Spravuje téměř 11.000 kilometrů vodních toků, přes 1100 kilometrů ochranných hrází, 30 významných nádrží, 137 malých vodních nádrží, 15 malých vodních elektráren, 13 plavebních komor a 175 jezů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

20.10.2023 07:41
ale přehradu v Brně mají pořád plnou
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.10.2023 09:13
Ještě, že ti "hloupí" předci vybudovali ty přehrady, které zadržují přívalové srážky a po zbytek roku za sucha dotují vodní toky vodou
ze zásob. My dnes pouze předky kritizujeme a čekáme na zázrak. Je to pohodlnější, levnější, ale taky se ty zázraky jen tak nedějí. Nebýt dědictví po předcích, tak už leckde není ve vodovodech pitná voda
a i ty toky, které mají nyní vodu z přehrad by byly na suchu. Hlavně,
že už se další přehrady nestaví, protože jsou podle mudrlantů nejen
zbytečné, ale dokonce škodlivé. Hloupost vyhrála na celé čáře nad
rozumem a zkušenostmi předchozích generací!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist