https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-vice-nez-polovina-domacnosti-s-nevyhovujicim-kotlem-stale-neresi-vymenu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Více než polovina domácností s nevyhovujícím kotlem stále neřeší výměnu

4.7.2024 15:04 | PRAHA (ČTK)
Průzkum ukázal, že mezi nejčastější varianty, které domácnosti zvažují, je nevyhovující kotel nahradit modernějším kotlem na tuhá paliva nebo modernějším typem plynového kotle.
Průzkum ukázal, že mezi nejčastější varianty, které domácnosti zvažují, je nevyhovující kotel nahradit modernějším kotlem na tuhá paliva nebo modernějším typem plynového kotle.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než polovina tuzemských majitelů nevyhovujících kotlů, jejichž zákaz začne platit od letošního září, stále nemá zajištěnou výměnu zařízení. V českých domácnostech je přitom v současnosti v provozu až kolem 200 000 kotlů nevyhovující emisní třídy, jde až o třetinu celkového množství používaných kotlů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Stiebel Eltron.
 
Od 1. září bude v Česku zakázaný provoz kotlů, které nebudou splňovat parametry třetí a vyšší emisní třídy. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50 000 korun, a to opakovaně.

Většina Čechů přitom o povinnosti vyměnit kotle první a druhé emisní třídy ví. V průzkumu, jehož se prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos zúčastnilo 1050 respondentů, to potvrdilo 80 procent domácností, které používají k vytápění zařízení na tuhá paliva.

Zástupci oboru přitom v posledních týdnech opakovaně varují, že času na výměnu už moc nezbývá. "Je nejvyšší čas začít se porozhlížet po dodavateli a realizátorovi. Topenářů je dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé," uvedl vedoucí technického oddělení Stiebel Eltron David Šafránek.

Průzkum ukázal, že mezi nejčastější varianty, které domácnosti zvažují, je nevyhovující kotel nahradit modernějším kotlem na tuhá paliva nebo modernějším typem plynového kotle. Tyto varianty avizovalo shodně 27,3 procenta respondentů. Téměř čtvrtina Čechů, kteří mají už poptanou firmu na výměnu nevyhovujícího kotle, pak zvažuje variantu tepelného čerpadla.

Domácnosti, které plánují výměnu kotle, mají do konce srpna možnost požádat o tzv. kotlíkovou dotaci ve stávající výši. Od září se dotace sníží. O snížení dotací přitom v současné době neví 39 procent majitelů kotlů na tuhá paliva.

Letošní výměna kotlů nejnižší emisní třídy, tedy kotle nesplňující parametry třetí a vyšší emisní třídy, se bude týkat minimálně každé dvacáté domácnosti v Česku. Podle statistik ministerstva životního prostředí bylo během letošního roku stále v provozu asi kolem 150 000 takových kotlů. Podle odhadů asociace je však konečné číslo v praxi ještě vyšší. V červnu toto číslo asociace odhadovala na více než 200 000.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

4.7.2024 15:37
Jedná se o ekologický přístup, který zamezí vyhazování funkčních zařízení.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2024 16:40 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.7.2024 15:49
asi by bylo fain si přiznat, že zelený absolutismus nemůže jít přes smysl demokracie. Jestli si někdo myslel, že ! udělají" 100% tak to je dost naivní. Drakonické pokuty z Bruselu lidi akorát naštve.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2024 16:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1**
Odpovědět
pk

pepa knotek

4.7.2024 19:59 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Co si obyvatelstvo do Bruselu navolilo, to tam má. Tak ať teď nefrflaj a koukaj gryndýl plnit a kotle do konce prázdnin vyměnit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

6.7.2024 14:09
A na tom lze krásně demonstrovat, jak omezené je uvažování průměrného voliče.

Strany, které tvrdě prosazují uhlíkové blbnutí byly vždy úspěšné ve volbách a i nadále mají dost hlasů - ale důsledky volič neakceptuje ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist