https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruzkum-za-zelenou-energii-je-ochotno-priplatit-17-procent-cechu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průzkum: Za zelenou energii je ochotno připlatit 17 procent Čechů

25.2.2020 00:22 (ČTK)
Za takzvanou zelenou energii z obnovitelných zdrojů je ochotno si připlatit 17 procent Čechů, zájem o ni mají dvě pětiny lidí. / Ilustrační foto
Za takzvanou zelenou energii z obnovitelných zdrojů je ochotno si připlatit 17 procent Čechů, zájem o ni mají dvě pětiny lidí. / Ilustrační foto
Za takzvanou zelenou energii z obnovitelných zdrojů je ochotno si připlatit 17 procent Čechů, zájem o ni mají dvě pětiny lidí. Více než polovina oslovených však netuší, zda takovou energii nabízí jejich dodavatel. Vyplývá z průzkumu portálu Ušetřeno.cz, který má ČTK k dispozici.
 

Ekologicky podle průzkumu Češi smýšlejí zejména v tom, že důsledně třídí odpad a neplýtvají obaly. Tři čtvrtiny oslovených si na nákupy nosí vlastní tašky, třídí odpad a také používají energeticky úsporné spotřebiče a žárovky. Polovina z nich dále uvádí, že také opakovaně používá mikrotenové sáčky, kompostuje a šetří vodou.

"Ohled na přírodu Češi berou i v tom, že si pořizují ekologičtější kotle a místo auta využívají hromadnou dopravu, jak potvrdila zhruba pětina respondentů," uvedla analytička Ušetřeno.cz Markéta Witoszová.

Připomněla, že energii z obnovitelných zdrojů má v nabídce řada dodavatelů. Že takovou energii jejich dodavatel nabízí, ví podle průzkumu ale pouze dvě pětiny dotázaných, přičemž 22 procent ji odebírá. Zda jejich dodavatel takovou energii nabízí, naopak netuší 58 procent respondentů.

"Energie z obnovitelných zdrojů jsou obecně o něco dražší než energie z klasických zdrojů, zákazníci se však jejich odběrem podílejí na zodpovědném přístupu k naší planetě a přispívají tak i k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů," dodala Witoszová.

Původ takzvané zelené elektřiny si podle průzkumu většina dotázaných správně spojuje s přírodními zdroji. Nejčastěji jmenovali slunce (90 procent dotázaných), vítr (88 procent) a vodu (79 procent). Následují geotermální prameny (56 procent) a bioplyn (44 procent).

Průzkum se uskutečnil na začátku února mezi 645 respondenty z celé republiky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

25.2.2020 08:56
Dobrá zpráva:
80 % (+-) našich spoluobčanů nejsou osoby duševně méněcenné.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

25.2.2020 14:04
A byla by možnost abych platil výhradně za jadernou energii a absolutně nic na tu obnovitelnou?
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

25.2.2020 14:05 Reaguje na Vaclav Sobr
S tím že bych pak taky neplatil poplatky za síťové služby a zálohy které jsou u OZE nákladově výrazně vyšší...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist