https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-cervencovy-tyden-se-chce-vydat-na-vltavu-az-20.000-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První červencový týden se chce vydat na Vltavu až 20 000 lidí

1.7.2021 10:15 | VYŠŠÍ BROD (ČTK)
První červencový týden bývá kvůli státním svátkům tradičně nejvíc atraktivní z celého léta.
První červencový týden bývá kvůli státním svátkům tradičně nejvíc atraktivní z celého léta.
Až 20 000 lidí chce podle odhadů půjčovny lodí Ingetour v prvním červencovém týdnu splout řeku Vltavu především v úseku mezi Vyšším Brodem a Českým Krumlovem. Největší půjčovna lodí na řece vyzývá turisty, aby se na řeku vydali i v jiném termínu a předešli tak zácpám, které mohou na Vltavě vznikat. První červencový týden bývá kvůli státním svátkům tradičně nejvíc atraktivní z celého léta, informoval majitel Ingetour Pavel Kolouch.
 

"Snažíme se vodákům doporučit jiný termín, například ten týden po svátcích je na Vltavě relativně klid a pohoda,“ míní Kolouch. Státní svátky navazující na víkend, dobrá předpověď počasí a rozvolněná vládní opatření jsou hlavní motivy, které podle něj lákají lidi do přírody. Půjčovny lodí se ale obávají, že lidí bude moc a plavidla budou na řece tvořit kolony. Kolouch připomněl, že podobný stav nastal během prvního červencového týdnu v minulých letech.

Vodácká sezona začala letos kvůli nepříznivému počasí později. Tím větší nápor bude na vodě o prázdninách. Přesto se mnoho lidí vydalo na Vltavu již v červnu, zejména školní kurzy a výlety. „Odhaduji, že Vltavu sjelo za poslední dva víkendy okolo 5000 lidí,“ uvedl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

V minulých letech byly posádky lodí tvořeny z části cizinci, letos jich zatím přijelo asi jen 10 procent. Podle Koloucha naopak vzrostl počet turistů z tuzemska, kteří čísla vodní turistiky dorovnávají na předchozí roky. Současně dodává, že se lidé chovají podobně jako před pandemií. Vltava je lákavá díky celoroční splavnosti, kterou zaručuje lipenská přehrada. Také jsou sjízdné téměř všechny jezy v úseku z Vyššího Brodu do Boršova.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

2.7.2021 11:26
Připomělo mi to jednu reklamu možná byla imaginární: Pokud jste samotářské povahy a vyhledáváte klid a samotu jsme pro vás ideální destinace na dovolenou na kterou k nám jezdí desítky tisíc samotářů ročně.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist