https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvorepublikovy-park-benar-otevre-slany-verejnosti-na-podzim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prvorepublikový park Benar otevře Slaný veřejnosti na podzim

5.4.2021 00:42 | SLANÝ (ČTK)
Práce v parku začaly minulý rok. Ilustrační foto
Práce v parku začaly minulý rok. Ilustrační foto
Foto | Eric X / Unsplash
Prvorepublikový park Benar otevře Slaný veřejnosti letos na podzim. Nyní pokračují úpravy téměř za 20 milionů korun. Město nechává obnovit jeho centrální část. Kompletně hotovo by mohlo být příští rok, záležet bude i na tom, zda zastupitelé uvolní další peníze na zbývající části, řekl ČTK starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS).
 

"Naším cílem není jen udělat historický park, ale aby byl i funkční," uvedl starosta. Město podle něj bude ctít jeho historickou podobu, ale zároveň doplní, na základě konzultací s odborníky, prvky například pro sportovní aktivity.

Práce v parku začaly minulý rok. Město nechává postupně upravit a odvodnit terén, odvezena byla zemina kontaminovaná arsenem a pokračuje i nezbytná údržba zeleně. Město také plánuje výsadbu nových keřů a stromů, v parku vzniknou mlatové cesty a přibudou lavičky. Následovat by měla například oprava původního bazénu a vybudování přípojek kanalizace, vody a elektrické energie.

Opravený zatím není přilehlý památkově chráněný zámeček. Zůstává uzavřený a bez úprav, o jeho budoucím využití bude město ještě rozhodovat.

Park vznikl podle návrhu architekta Josefa Kumpána (1885-1961), který projektoval například i parky u lánského či zbraslavského zámku a Růžový sad na pražském Petříně. Město zanedbaný park i památkově chráněný zámeček získalo zadarmo od investora, který poblíž chystá výstavbu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist