https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pstruhu-potocnich-ve-vsetinske-becve-vyrazne-ubylo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Vsetínské Bečvě výrazně ubylo pstruhů potočních

6.12.2017 07:30 | VSETÍN (ČTK)
Situace je podle biologa a člena komise Ludvíka Schmidta především v potocích kritická a pstruh potoční z nich téměř vymizel. Ilustrační snímek.
Situace je podle biologa a člena komise Ludvíka Schmidta především v potocích kritická a pstruh potoční z nich téměř vymizel. Ilustrační snímek.
Pstruhů potočních ve Vsetínské Bečvě a jejích přítocích výrazně ubylo. "Hrozí, že tato v minulosti obvyklá a hojná ryba bude v našich potocích velkou vzácností," uvedla včera mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. O podmínkách pro ryby jednali členové komise životního prostředí Rady města Vsetína se místními rybáři.
 

Situace je podle biologa a člena komise Ludvíka Schmidta především v potocích kritická a pstruh potoční z nich téměř vymizel. "Do 90. let 20. století byla populace pstruha potočního mohutná, byly jich plné potoky i Bečva, v 90. letech stagnovala a od roku 2000 začalo ryb a hlavně pstruhů ubývat. Nyní je vidět v potoce pstruha potočního téměř zázrak," uvedl.

Rybáři neodkážou úbytku ryb zabránit. "Důvodem jsou vybetonovaná koryta, splávky, pod nimiž se ryby nemohou ukrýt. V tocích je obecně málo vody, a ta, která tam je, rychle odteče. Na ryby útočí i predátoři, objevili jsme i u nás pobytové znaky vyder," uvedl hospodář vsetínských rybářů Roman Veselý. Vsetínští rybáři ročně vysadí do potoků 450.000 plůdků pstruha, ale ani to nestačí.

Podle hydrobiologa ze správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy Miroslava Kubína chybí v tocích především správně vybudované splavy, pestrost dna, tůňky či úkryty, ve kterých by se ryby mohly ukrýt před predátory a využít je k nerušenému rozmnožování. Problémem jsou také klimatické změny, které přinášejí dlouhotrvající sucho, nebo naopak povodně.

"Chtěli bychom být iniciátorem změn, které by vedly k zlepšení podmínek pro život a chov tradičních druhů ryb. Možnou variantou je hledání prostředků z vyhlášených dotačních programů na podporu životního prostředí, díky nimž by se například mohly zafinancovat stavby splávků, které by umožnily rybám úkryt v Semetínském či Jaseneckém potoce. Ty totiž byly historicky chovnými potoky a měly by se jimi opět stát," uvedl místostarosta Vsetína Tomáš Pifka (STAN).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jana Kuncová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist