https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ptaci-park-na-hodoninsku-by-se-v-budoucnu-mohl-rozrust-o-dalsi-desitky-hektaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptačí park na Hodonínsku by se v budoucnu mohl rozrůst o další desítky hektarů

2.7.2022 01:02 | DUBŇANY (ČTK)
O lokalitu se ornitologové starají. Kosením, vyřezáváním dřevin i pastvou ovcí vytváří podmínky pro druhovou bohatost v území. Od letošního jara jim pomáhá i čtveřice krav uherského stepního skotu.
O lokalitu se ornitologové starají. Kosením, vyřezáváním dřevin i pastvou ovcí vytváří podmínky pro druhovou bohatost v území. Od letošního jara jim pomáhá i čtveřice krav uherského stepního skotu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jaroslav Zaňát / ČSO
Ptačí park Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku, který vytváří ornitologové, by se v budoucnu mohl rozrůst o další desítky hektarů. V současné době má přes 20 hektarů, kdy část má Česká společnost ornitologická (ČSO) zakoupenou či má k pozemkům zajištěn smluvní vztah. ČTK to řekl jednatel Jihomoravské pobočky ČSO Gašpar Čamlík.
 

Ptačí park vzniká v nivě říčky Kyjovky od roku 2020, kdy ornitologové v lokalitě zakoupili první pozemky. "Vybrali jsme si takovou oblast, kde se dlouhodobě nehospodaří. Je to sice v zarostlém stavu, kdy zde rostou především invazní druhy rostlin, na druhou stranu má ale tato lokalita obrovský potenciál. Jsou zde biotopy, které jsou vlhké nebo úplně mokré, a naopak úplně suchá místa. Nachází se tu také ostrůvky se zbytky původní velmi bohaté a pestré vegetace. Součástí je i rozsáhlý rozliv, který nazýváme Ptačí pole. To je už nyní velmi atraktivní mokřad, kde je možné pozorovat značné množství vzácných druhů ptactva," uvedl Čamlík. Cílem je místo postupně přetvořit do takového stavu, aby vytvořilo druhovou bohatost a vhodné podmínky jak pro mokřadní, tak vodní i luční ptáky.

V současné době nejde o souvislou plochu, ale o pozemky, které na sebe buď navazují, nebo jsou od sebe vzdáleny. V tomto případě je podle Čamlíka cílem plochu parku sjednotit, aby byl kompaktní. Vše nyní záleží na tom, jak se budou dařit výkupy pozemků. Ornitologická společnost má podle Čamlíka rozjednaný výkup řady pozemků, na některé z nich už jsou smlouvy. Letos by podle něj mohlo k parku přibýt dalších několik hektarů.

"Je to běh na dlouhou trať. Někteří majitelé nechtějí pozemek prodat, ale vyměnit. Tak sháníme jiné pozemky mimo lokalitu, které bychom směnili," popsal Čamlík. Na výkup pozemků přispívají dárci, přispět lze přes web ornitologů.

O lokalitu se ornitologové starají. Kosením, vyřezáváním dřevin i pastvou ovcí vytváří podmínky pro druhovou bohatost v území. Od letošního jara jim pomáhá i čtveřice krav uherského stepního skotu. Přežvýkavci podle ornitologů spásáním a rozdupáváním luk přispívají k tomu, aby se v lokalitě lépe dařilo jak ptákům, tak i dalším živočichům a vzácným rostlinám.

Ptačí park leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Ornitologové v něm zatím napočítali přes 186 druhů ptáků. Při letošní akci pro veřejnost Vítání ptačího zpěvu pozorovali například i vzácného břehouše černoocasého, který se stal nově pozorovaným druhem v parku. Rádi by ale přilákali i další druhy. Z těch vzácných a ohrožených například lžičáka pestrého, čírku obecnou a modrou, bekasinu otavní a také třeba dudka chocholatého.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist