https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ptaci-umrti-nemaji-na-svedomi-jen-sklenene-mrakodrapy-ale-i-rodinne-domy-nejvice-ty-s-krmitky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptačí úmrtí nemají na svědomí jen skleněné mrakodrapy, ale i rodinné domy. Nejvíce ty s krmítky

28.7.2016 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Čím je pro ptáky prostředí zahrady lákavější, tím vyšší je riziko, že dojde ke střetu s oknem, tvrdí vědci Alberty.
Čím je pro ptáky prostředí zahrady lákavější, tím vyšší je riziko, že dojde ke střetu s oknem, tvrdí vědci Alberty.
Foto | aftab / Flickr
Lidé si na zahrady svým rodinných domů rádi dávají ptačí budky a vytvářejí prostředí pro opeřence přívětivé. Tím však zvyšují riziko kolize ptáků s okny, ukázala studie univerzity v kanadské Albertě.
 

Na první pohled se může zdát, že okna rodinných domů pro ptáky tak velké riziko nepředstavují. Háček je skryt v jejich množství. „U typického rodinného domu na předměstí dojde během roku jen k pár kolizím ptáků s okny,“ říká Scott Loss z oklahomské státní univerzity. „Roli ale hraje to, že těchto domů je v amerických městech opravdu velké množství. Nárazem do oken rodinných domů tak v součtu zahyne víc ptáků, než při střetu s výškovými budovami v centru měst.“

Podle odhadů vědců ve Spojených státech ročně zahynou stovky milionů ptáků. Dlouho se ví, že velký podíl na tom mají prosklené výškové budovy, ve kterých se odráží okolní krajina a ptáci je tak nevidí. Vědci z Alberty se ale zaměřili i na zkoumání podílu rodinných domů. Jednotlivé rodinné domy se zahradami nejsou pro ptáky takovým nebezpečím, v součtu všech rodinných domů však vychází, že i ony mají velký podíl na počtech mrtvých ptáků.

Zajímavým zjištěním vědců z Alberty je, že pro ptáky je paradoxně horší, je-li zahrada rodinného domu upravena tak, aby byla ně atraktivní. Čím je pro ptáky prostředí zahrady lákavější, tím vyšší je riziko, že dojde ke střetu s oknem, tvrdí.

Své závěry opírají o data získaná díky spolupráci s vlastníky rodinných domů v Albertě, kteří se zapojili do monitorování počtu kolizí ptáků s okny. V součtu se díky zapojení velkého množství lidí získala data odpovídající 34 tisícům pozorovacích dnů. Vlastníci domů byli instruování, aby prováděli obchůzky v určitém okruhu kolem svého domu a hledali zraněné či mrtvé ptáky. Z pozorování mimo jiné vyplynulo, že u domů, kde je vzrostlá vegetace či krmítko či budka pro ptáky, dochází ke kolizím častěji.

Podle Justina Kummera, který výzkum vedl, je vcelku jasné, že vlastníci domů nebudou chtít své zahrady upravit na méně přívětivá místa. „Řešením je opatřit riziková okna vhodnou fólií, které ptákům okno zviditelní a tím omezit riziko kolizí,“ míní Kummer.

Návod, jak můžete svá okna upravit, aby nebyla pro ptáky nebezpečná, si můžete přečíst v článku Chraňte ptáky před nárazem do skel. Je to snadné.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

29.7.2016 18:15
Na ptáky zmasakrované lopatkami větrných turbín nebo upečené díky termosolárním elektrárnám vědci zapomněli?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist