https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ptakum-na-barve-budek-nezalezi-dulezitejsi-je-bezpeci-a-zelen-ukazal-ostravsky-vyzkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptákům na barvě budek nezáleží, důležitější je bezpečí a zeleň, ukázal ostravský výzkum

24.7.2020 12:24 | OSTRAVA (ČTK)
Barva budky při výběru hnízdiště u ostravských ptáků roli nehrála. "To zjištění pro nás bylo překvapivé, protože je možné v literatuře najít příklady, kdy si vybírali ptáci budky v kontrastnějších barvách - pravděpodobně pro snadnější zpozorování v přírodě," uvedla za výzkumný tým Kristýna Beníčková.
Barva budky při výběru hnízdiště u ostravských ptáků roli nehrála. "To zjištění pro nás bylo překvapivé, protože je možné v literatuře najít příklady, kdy si vybírali ptáci budky v kontrastnějších barvách - pravděpodobně pro snadnější zpozorování v přírodě," uvedla za výzkumný tým Kristýna Beníčková.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ptáci v Ostravě pro hnízdění upřednostňují méně zastavěné části města, vybírají si bezpečnější budky, ale na barvě jim nezáleží. Takové výsledky přinesl výzkum mladých vědců z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. S výsledky výzkumu bude pracovat ostravský magistrát. ČTK to řekl Stanislav Janalík z Přírodovědecké fakulty.
 

Studenti se pro biologický výzkum spojili s městem Ostrava. Společně ve vybraných městských částech vytipovali 48 míst s různými stupni zástavby, kde rozmístili dva typy ptačích budek ve dvou barevných provedeních. Prostřednictvím pravidelných kontrol a monitoringu z kamer zkoumali vliv městské zástavby v Ostravě na populaci pěvců.

"Ptáci nakonec obsadili víc než 54 procent našich budek. Největší zájem byl mezi nimi o ty v nízkém stupni urbanizace s vyšším podílem zeleně, kde jsme zaznamenali výraznější úspěšnost zahnízdění, větší množství vajec i mláďat, a kde nám pěvci zahnízdili dokonce víckrát v jedné sezoně. Naopak o budky v hustě urbanizovaných částech Ostravy až tak velký zájem nebyl," uvedl za výzkumný tým Stanislav Ožana.

Průzkum rovněž ukázal, že pěvci si ve větší míře vybírali budky s přehrazeným vstupním otvorem, který lze považovat za bezpečnější a v budoucnu by tak měl být pro podporu hnízdění preferován. Barva budky při výběru hnízdiště u ostravských ptáků roli nehrála.

"To zjištění pro nás bylo překvapivé, protože je možné v literatuře najít příklady, kdy si vybírali ptáci budky v kontrastnějších barvách - pravděpodobně pro snadnější zpozorování v přírodě," uvedla za výzkumný tým Kristýna Beníčková.

Mladí biologové budou ve výzkumu hnízdění ptáků ve městě Ostrava pokračovat i v následujících letech. Chtějí mít k dispozici data za delší časové období. S výsledky pilotního ročníku už seznámili zástupce města.

"Výsledky projektu nám napomohou s výběrem vhodného typu budek, optimálního způsobu jejich instalace a s výběrem konkrétních lokalit pro umístění nových ptačích budek i v dalších částech města. Výsledky můžeme taktéž zúročit při plánování výsadby stromů či údržby zeleně ve městě," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.7.2020 14:00
Na té předzahrádce chybí ještě stolečky a židle -(a pozvánka predátorům)... Prostě dílo k pohledání.
Odpovědět
ZV

Zdeňka Vítková/Ekolist

24.7.2020 14:45 Reaguje na Karel Zvářal
Ilustrační obrázek ptačí budky, která byla, jak upozorňujete, nevhodně řešená, jsme nahradili fotografií budky skutečně instalované Ostravskou univerzitou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.7.2020 14:50 Reaguje na Zdeňka Vítková/Ekolist
Děkuji, tato je naprosto v pořádku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist