https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pytlaci-kteri-ubili-strazce-antilop-dostali-dozivoti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pytláci, kteří ubili strážce antilop, dostali doživotí

21.2.2020 00:18 | KARAGANDA (ČTK)
Zvláštní soud v kazašském městě Karaganda dnes udělil doživotí třem pytlákům obžalovaným z vraždy strážce ohrožených antilop. Další čtyři obžalovaní v ostře sledovaném procesu vyvázli se šestiletými tresty. / Ilustrační foto
Zvláštní soud v kazašském městě Karaganda dnes udělil doživotí třem pytlákům obžalovaným z vraždy strážce ohrožených antilop. Další čtyři obžalovaní v ostře sledovaném procesu vyvázli se šestiletými tresty. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zvláštní soud v kazašském městě Karaganda dnes udělil doživotí třem pytlákům obžalovaným z vraždy strážce ohrožených antilop. Další čtyři obžalovaní v ostře sledovaném procesu vyvázli se šestiletými tresty. Oznámil to zpravodajský server Nur.kz. Dodal, že odsouzenci a jejich příbuzní v sále spustili takový křik "proti nespravedlivosti", že nenechali soudce dokončit odůvodnění rozsudku. Obhájci odsouzených se odvolají.
 

Loni v lednu pobouřila veřejnost v postsovětské republice vražda dvaapadesátiletého inspektora Jerlana Nurgalijeva a vyvolala obavy o budoucnost antilopy sajga, připomněla agentura AFP. Nurgalijev, který zemřel dva dny poté, co ho pytláci zbili, se stal populárním hrdinou, symbolem odvahy a bezúhonnosti v zemi, ve které mají úřední osoby často pověst zkorumpovaných chamtivců.

V hospodářsky nejvýznamnějším městě Almaty kresba Nurgalijeva s mládětem sajgy v náručí zdobí fasádu jedné obytné budovy. Kazaši, jejichž kulturní kořeny sahají k dědictví kmenů kočovníků ve středoasijské stepi, mají silné citové pouto ke svým národním zvířatům: koním, orlům, levhartům a sajgám.

Antilopí populace dosáhla díky přísné ochraně za sovětských dob až dvou milionů kusů, oproti několika tisícům před bolševickou revolucí. Ale po získání nezávislosti Kazachstánu následoval rozkvět pytláctví, které sajgu opět přiblížilo zániku. Tradiční medicína v sousední Číně totiž využívá rohů samců, což vede ke zničující poptávce.

Kazašské úřady prodloužily až do roku 2021 zákaz lovu a posílily boj proti pytlákům, kterým hrozí až pětileté vězení.

"Pytláci jsou dobře vybaveni a vyzbrojeni. Počínají si zcela beztrestně," připustil na podzim prezident Kasym-Žomart Tokajev a slíbil potírat tuto "velice nebezpečnou formu organizovaného zločinu". Ale ve stepní zemi, která je pětkrát rozlehlejší než Francie a obývá ji necelých 20 milionů obyvatel, je dohled obtížný.

Současný počet antilop sajga v zemi se odhaduje na 334.000 kusů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist