https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rada-np-sumava-schvalila-novou-podobu-klidovych-uzemi-rozsah-se-zmensi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rada NP Šumava schválila novou podobu klidových území, rozsah se zmenší

16.2.2024 13:14 | VIMPERK (ČTK)
Národní park Šumava na jaře.
Národní park Šumava na jaře.
Rada šumavského národního parku schválila novou podobu klidových území. Z 19 procent klesne jeho rozloha na 17,6 procenta. Turisté se tak dostanou v parku na řadu dosud nepřístupných míst. Klidové území bude ještě schvalovat ministerstvo životního prostředí, informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
 

"Mezi nově zpřístupněné oblasti budou patřit například Žďárské slatě, Polecký vrch zase nabídne poznávání jiné přírody – severské tajgy uprostřed Evropy. Tato místa se zcela nově a poprvé otevřou návštěvníkům. Nově se turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. V této části národního parku navrhujeme jen několik časově omezených maloplošných klidových území, aby turistický ruch neohrožoval třeba tok tetřívka. Po malou část roku se zde bude moci chodit jen po vyznačených cestách," uvedl ředitel NP Šumava Pavel Hubený.

Klidová území mimo jiné regulují pohyb návštěvníků s ohledem na ochranu vzácných a citlivých druhů živočichů. Cílem je zajistit ochranu vývoje populací ohrožených vyhynutím v jejich přirozených biotopech, umožnit jejich nerušenou reprodukci, sběr potravy a zimování. Klidové území je 135 ostrůvků území na ploše přibližně 3000 hektarů. "Společně se zonací a plánem péče se jedná o tři nejdůležitější dokumenty, podle kterých se řídí pravidla národního parku," řekl Dvořák.

Schvalování klidových území začalo v roce 2019. Proces zdržela koronavirová pandemie a také různé připomínky. Klidová území tento týden schválilo 32 ze 42 členů rady parku NP Šumava. Zatím není jasné, kdy se nová místa pro veřejnost otevřou. Termín se bude odvíjet od schválení ministerstvem.

Šumavský národní park vznikl v roce 1991 a rozkládá se na ploše více než 680 kilometrů čtverečních na území Jihočeského a Plzeňského kraje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.2.2024 13:53
Dobrý, ještě tak rozšířit pastvu megafauny(zubr...).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

16.2.2024 18:08
A vstupné do NP je/bude, co !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.2.2024 18:23 Reaguje na smějící se bestie
tisícovka za auto, padesát za autobus. Žádný lunapark.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.2.2024 18:22
proč snižují rozlohu klidového území?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

16.2.2024 20:54 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To mne také zajímá. Překvapuje mne, že to není v článku uvedeno.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.2.2024 07:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Otevřít pár stezek pro turisty snad nezaškodí. Je to PR po kalamitě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.2.2024 10:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To brzo poznáte. Možná tam povolili nějakou chatu pro VIP a musí
zrušit i klidovou zónu, aby tam mohli dojet tereňákem a udělat si
tam mejdan. Zajděte se tam kouknout a určitě zjistíte proč. Kvůli
obyčejným pěším turistům to určitě nedělají.
Odpovědět
HH

Honza Honza

17.2.2024 08:58
Je to proto, že NP není jen pokusné území pro zkoumání vlivu- nevlivu člověka na přírodu, uchování okrsků volné přírody (z hlediska rozlohy celé ČR asi ne pro přírodu rozhodujících) ale je hlavně podnět pro lidi, aby volnou přírodu viděli, poučili se z ní a chránili (a to celou, v celé ČR!).
Děkuji za toto rozhodnutí!
Odpovědět
va

vaber

17.2.2024 09:05
taková Uganda je třikrát větší než ČR ,žije tam 40milionů lidí, má asi deset parků, nejvetší má 3800km2, další 2000km2 a další jsou větší a velké jako šumavský,
ovšem to je Afrika, kde se příroda nechrání, tu chráníme jen v Evropě, to o sobě říkáme
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist