https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radni-prahy-schvalili-zavazek-do-roku-2030-snizit-co2-o-45-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radní Prahy schválili závazek do roku 2030 snížit CO2 o 45 procent

18.6.2019 02:12 | PRAHA (ČTK)
Vedení hlavního města přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 na území metropole o 45 procent. / Ilustrační foto
Vedení hlavního města přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 na území metropole o 45 procent. / Ilustrační foto
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Vedení hlavního města přijalo závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 na území metropole o 45 procent. Do roku 2050 má být město bezuhlíkové. Plán konkrétních opatření by měl být hotov do září příštího roku. Radní včera také schválili akční plán, podle kterého město v tomto a následujícím volebním období vysadí milion stromů, a memorandum s policií ohledně kontrol technického stavu vozidel. Stav klimatické nouze již vyhlásilo několik městských částí.
 

"Rada si uvědomuje, že naše planeta se nachází ve stavu klimatické nouze a je potřeba dělat opatření, které povedou ke snížení produkce látek, jež způsobují skleníkový efekt," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Město začne připravovat balíček návrhů opatření, která bude postupně zavádět. Pracovat na něm bude speciálně zřízená komise, ve které zasedne například bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Komise se bude zaobírat primárně čtyřmi oblastmi, a to udržitelnou energií, udržitelnou mobilitou, cirkulární ekonomikou a adaptační strategií na změnu klimatu. Tzv. stav klimatické nouze již vyhlásily například Praha 6 nebo 7. Podle Hlubučka město namísto stavu nouze vyhlásilo závazek, aby z kroku jasně vyplýval úkol do budoucna.

Řadu opatření již podle Hlubučka město uskutečnilo nebo se k tomu chystá. Magistrát připravuje například výstavbu bioplynová stanice, podporu elektromobility, zavedení mýta pro vjezd do centra, lepší zpracování a energetické využití odpadu nebo lepší využití energie v budovách.

Na základě zákona o ochraně ovzduší má každý kraj povinnost připravovat pravidelně aktualizovaný program zlepšování kvality ovzduší. Ten pražský ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s magistrátem schválilo v roce 2016. Na základě žaloby ze strany spolku Frank Bold však jeho podstatnou část loni zrušil soud, podle kterého nebyl dostatečně konkrétní. Nyní se připravuje aktualizace. V Praze jsou podle ekologických organizací dlouhodobě překračovány evropské limity znečištění, i když výjimka pro metropoli skončila v roce 2011.

Hlavním problémem vzduchu v Praze je polétavý prach, se kterým souvisí i další včera schválený dokument. Radní odhlasovali memorandum s policií a vybranými stanicemi technické kontroly, na základě kterého vznikne zvláštní policejní skupina pro kontrolu stavbu vozidel, zejména pak filtrů pevných částic. Město už ve spolupráci s policií jedno zkušební měření zorganizovalo. Policii zatím schází technika pro přímé měření emisí, takže podezřele vypadající auta zastavují a napojují na řídící jednotku, která provede diagnostiku. Pokud odhalí závadu, posílají policisté řidiče na stanici technické kontroly.

Radní včera schválili také akční plán výsadby stromů v hlavním městě. "Již v tomto roce bylo v jarních měsících vysázeno více než 170.000 stromů," uvedl k tomu náměstek Hlubuček. Jde zejména o výsadbu nových lesů. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že rada včera zároveň pověřila Technickou správu komunikací (TSK), aby pokračovala ve vytipování vhodných míst v ulicích pro výsadbu nových stromů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

19.6.2019 08:02
Klucíí ještě jste zapomněli pozvat Grétu, aby Vám to posvětila.

Akorát nevím, jak to uděláte bez uhlíku, to spalování odpadu, no a ta bioplynka, bez CO2, taky nevím, nevím.

Jen tak dál, kucíí ať se máme čím bavit. No a ta ČTK, která Vám dělá promo, tak ta již zasluhuje totální proměnu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist