https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/radni-vysociny-schvalili-vyhlaseni-dvou-rezervaci-na-trebicsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Radní Vysočiny schválili vyhlášení dvou rezervací na Třebíčsku

4.4.2019 08:29 | JIHLAVA (ČTK)
Na Knížecí seči pravidelně hnízdí dudek chocholatý. Ilustrační snímek.
Na Knížecí seči pravidelně hnízdí dudek chocholatý. Ilustrační snímek.
Radní kraje Vysočina dnes schválili zřízení dvou nových přírodních rezervací, obě jsou poblíž Rouchovan na Třebíčsku. Jde o Výrovu skálu zabírající 24,16 hektaru a Knížecí seč s 9,2 hektaru plochy. V obou rezervacích se vyskytují teplomilné druhy rostlin a živočichů, včetně desítek druhů ptáků. Radní kraje dnes zároveň rozhodli o rozšíření přírodní památky Jezdovické rašeliniště o necelý hektar. Schválení těchto návrhů krajského odboru životního prostředí novinářům potvrdil hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

 

Na Vysočině je zatím 200 maloplošných chráněných území, přírodních rezervací z nich je 74. Nejvíc, 116, je přírodních památek, což jsou přírodní útvary s menší rozlohou.

Přírodní rezervaci Výrova skála tvoří skalnaté údolí řeky Rokytná, kde jsou i suťové lesy a nivní louky. Žijí tam mimo jiné ještěrky zelené a užovky hladké, objevuje se na 60 druhů ptáků. Hnízdí i výr velký nebo ohrožený strakapoud prostřední.

Území rezervace Knížecí seč zahrnuje svah se světlými lesy a lesostepí nad Novým mlýnem u Tavíkovic. Rostou na něm mimo jiné vzácné orchideje jazýček jadranský a vstavač nachový. Žije tam řada druhů brouků a motýlů a přes 40 druhů ptáků. Lokalita podle ochránců přírody hostí početnou populaci kriticky ohrožené ještěrky zelené. Ochranné pásmo této rezervace je 1,1 hektaru, u Výrovy skály nebylo ochranné pásmo stanoveno.

Jezdovické rašeliniště poblíž Jezdovic na Jihlavsku je chráněné od roku 1984. Radní kraje dnes rozhodli o novém vyhlášení této přírodní památky a rozšíření jejího území o necelý hektar na 2,7 hektaru. Nové vymezení podle úřadu odráží skutečný stav tohoto chráněného území.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Věra Stejskalová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist