https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rakousko-nabidne-zvyhodnenou-rocni-jizdenku-na-veskerou-hromadnou-dopravu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rakousko nabídne zvýhodněnou roční jízdenku na veškerou hromadnou dopravu

1.10.2021 14:14 | VÍDEŇ (ČTK)
Foto | Jeremy Bezanger / Unsplash
V Rakousku bude možné od konce tohoto měsíce jezdit hromadnou dopravou po celé zemi na zvýhodněnou jednotnou roční jízdenku. Celodenní jízda vlakem, autobusem a metrem díky ní vyjde zhruba na tři eura (76 Kč). Takzvaný Klimaticket, tedy klimatický lístek, ve čtvrtek představila rakouská "superministryně" Leonore Gewesslerová, která má na starosti resorty dopravy, životního prostředí, energetiky a technologií. Projekt levné hromadné dopravy je součástí snahy o dekarbonizaci ekonomiky.
 

Roční Klimaticket bude stát 1095 eura (27.700 Kč) a bude možné s ním jezdit vlakem, metrem a autobusem ve městech i mezi nimi, a využívat spojů, které provozuje stát i soukromí dopravci. Jízdenka bude subvencována z federálních daní a má v zemi podpořit využívání veřejné hromadné dopravy. Ministerstvo dopravy odhaduje, že rakouské daňové poplatníky systém ročně přijde na 150 milionů eur (3,8 miliardy Kč).

Ministerstvo Gewesslerové čelilo nelehkému boji, aby rakouský regionalizovaný dopravní systém a změť soukromých provozovatelů spojilo v jednotný systém. Teprve nedávno se podařilo uzavřít dohodu, která pokrývá všechny rakouské regiony, upozorňuje list Financial Times.

Opoziční strany Klimaticket vítají, ale upozorňují, že cena není jediným důvodem, proč lidé více nevyužívají hromadnou dopravu. Problém je podle opozice i v tom, že na mnoha místech není dopravní síť dostatečná. Nová jízdenka tak pomůže spíše lidem, kteří už hromadnou dopravou jezdí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

1.10.2021 15:18
S ohledem na rostoucí populaci muslimů v Rakousku se přímo nabízí otázka, zda bude sleva i na dopravu na velbloudech?
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2021 20:05
Takže každý dospělý Rakušan přispěje ročně asi tak pěti sty € na tuhle zábavu. To není zrovna málo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist