Rakouští lidovci napadnou rakouský "zelený" hlas pro normu EU o přírodě
Nehammer už v neděli večer informoval belgické předsednictví o tom, že případná podpora ministryně Gewesslerové by byla protiprávní. Rakouský kancléř poukázal na to, že pro zdržení se hlasování o normě se vyslovily rakouské spolkové země, což je pro spolkovou vládu závazné stanovisko, a že nedošlo ani ke shodě mezi příslušnými ministry. Gewesslerová tak údajně není zplnomocněná normu podpořit.
Generální tajemník ÖVP Christian Stocker oznámil, že strana Gewesslerovou zažaluje také kvůli možnému zneužití úřadu, protože údajně vědomě porušila ústavu. Některá rakouská média hovoří o koaliční či vládní krizi, a to jen několik měsíců před parlamentními volbami, které se uskuteční 29. září. Favoritem je v nich přitom pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ), která v Rakousku zvítězila už tento měsíc ve volbách do Evropského parlamentu.
Rakouský hlas, který byl do poslední chvíle nejistý, byl přitom pro přijetí normy na radě unijních ministrů životního prostředí v Lucemburku zásadní. Pro sice hlasovala jasná většina členských států, ale zároveň bylo nutné, aby tyto země reprezentovaly alespoň 65 procent obyvatel EU, a to zajistil rakouský souhlas.
Geewesslerová na síti X označila rozhodnutí ministerské rady za "Vítězství pro přírodu". "Svědomí mi říká jednoznačně: Jestliže stojí v sázce zdravý a šťastný život budoucích generací, potřebujeme odvážná rozhodnutí. Proto jsem dnes hlasovala pro tento zákon o ochraně přírody," napsala ministryně.
Některými státy kritizovaná norma o obnově přírody je považována za nejdůležitější unijní pravidla pro ochranu přírodních druhů. Nařízení má zajistit, aby členské země do roku 2030 zavedly opatření k obnově přírody na pětině stanovených území dotčených lidskou činností. Do znění předpisu se ale zejména po tlaku zemědělců dostala řada výjimek.
Opatření prošlo jen těsně, proti byly podle diplomatických zdrojů ČTK Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Finsko a Švédsko. Česko, které na jednání v Lucemburku zastupuje ministr životního prostředí Petr Hladík, návrh podpořilo.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (23)
Karel Zvářal
18.6.2024 04:11Jaroslav Řezáč
19.6.2024 04:49 Reaguje na Karel ZvářalLukas B.
20.6.2024 13:18 Reaguje na Jaroslav ŘezáčVladimír Němec
18.6.2024 08:36Karel Zvářal
18.6.2024 09:22 Reaguje na Vladimír NěmecJe důležité, že se společenství dokázalo na nějaké změně vztahu k přírodě dohodnout. Na to se lze doma odvolávat, když nastoupí známé firmy s oponenturou/odmítáním. Prostě nelze se donekonečna odvolávat na "změnu hospodaření" - u ubývajících druhů, a nic nedělat pro nápravu. Úředníci tak mají v ruce alespoň elementární dokument, s kterým se dá pracovat. Dnešní mladí ani netuší, jak se současná unifikovaná sterilní krajina liší od té z minulého století. Stačí říct/napsat strom či mez, a mnozí se začnou stavět na zadní. Prostě ten kompromis mezi maximalismem obou stran by měl být věcí širší diskuse - a hlavně - fungujících příkladů. Není jich zatím mnoho, ale je se od čeho odpíchnout, ne že ne.
Břetislav Machaček
18.6.2024 10:14 Reaguje na Vladimír Němec100 let nazpět a smeknu ?! Jak se zcela vyrovnat v efektivitě
hospodařit na nudličkách polí s někým, kdo má lány o stovkách
hektarů? Stejně tak s pěti kravkami konkurovat velkokravínům
se stovkami zvířat. Ano lze to navýšením ceny třeba té BIO
produkce, ale tu jde o kupní sílu zákazníků. Lze to i dotací
méně efektivní výroby, ale musí na to společnost mít. A teď
se reálně zamyslete, zda to lze do nekonečna tak dělat. Je
to podobné jako švec a Baťa. Mohl se udržet díky kvalitě za
vyšší cenu a nebo, že to měl pouze jako koníček a dotoval ho
prací někde jinde. Takže co s tím? Uzavřeme hranice cizímu
zboží a vrátíme se k eko a bio zemědělství, kde bude potrava
tvořit 80% výdajů? Kolikpak lidí z průmyslu a kanceláří se
bude muset vrátit k motyce a vidlím? Budou to ochotni udělat
proto, aby zde byla zdravá příroda a zdravé potraviny? Dal
bych jim na výběr, zda levné dovozy, či levná produkce a nebo
drahá domácí produkce za pomoci vlastních rukou. Já přestal
snít a vidím to tak, jak jste popsal. Na těch lánech se bude
dál efektivně hospodařit a nudličky se bez dotací vrátí matce
přírodě k zalesnění. Prostě ekonomika je neúprosná a zdroje
dotací nejsou nekonečné. Zvláště pak, když už se bez nich
neobejde téměř nic díky roztočenému kolotoči tržních deformací.
Snaha něco brzdit se zvrhla na stagnaci dotovaných a dospěla
do stavu jejich totální závislosti na dotacích, bez kterých
ale zákonitě skončí.
Jaroslav Řezáč
18.6.2024 11:50 Reaguje na Břetislav MachačekV epoizodě bylo, že všichni kdo mohli hledali drahé kameny a vše okolo leželo ladem.
Co král udělal? těm, co hledali drahé kamany dal pole a krávy. Proč? protože krávy kameny neužíví, tedy se vrátili a začali zemědělstvím.
V dnešní době by se dalo k onomu lomju drahých kamenů přirovnat montovny. Ti, lidé, kdyby měli jinou možnost, tak v těch montovnách nejsou.
Rozměry zemědělských pozemků by se měly zmenšovat a vytvářet společnství drobných zemědělců. Co je pro jednoho drahé, při tři dosažitelné. Mysletz si, že každý zemědělec bude mít všechno je naivistické.
Pokud se zemědělci nenaučí spolupracovat a zakládat společenství, kde nebudou prodávat akorát mléko za 6 Kč ale jogurt za 25 tak si žádný peníze nezaslouží.
Do značné míry je náš ekonomický koncept prodávat základní surovinu za 6 Kč a brečet, že je vše drahé, je na nakopání do dupy.
Vladimír Němec
18.6.2024 12:52 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPetr
18.6.2024 14:09 Reaguje na Vladimír NěmecJá jsem přesvědčený, že je to přesně naopak - úporné bránění přírodním procesům a udržování krajiny v nefunkčním a vysušeném stavu (říkáme tomu zemědělství) nás stojí obrovské prostředky. Zisk z toho má jen pár producentů, zbytek společnosti z toho má jen potíže (sucho a nedostatek vody, rostoucí teploty, nestabilita počasí, atd), a příroda umírá (hmyz a ptactvo mizí před očima, lesy schnou...).
Jakub Graňák
18.6.2024 16:09 Reaguje na PetrPetr
18.6.2024 17:31 Reaguje na Jakub GraňákA nějak jste vynechal můj dotaz - proč by nás zalesnění mělo stát mnohem víc.
Jakub Graňák
18.6.2024 19:30 Reaguje na PetrOtázku jste položil panu Němcovi, tudíž odpověď žádejte od něj...
Petr
18.6.2024 19:57 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
19.6.2024 07:22 Reaguje na PetrVážně začínám mít dojem, že komunikuju s dementem...
Petr
19.6.2024 07:26 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
19.6.2024 11:31 Reaguje na PetrPetr
19.6.2024 16:37 Reaguje na Jakub GraňákPsal jste, že zdraví ekosystému je přímo úměrné jeho rozmanitosti, což vůbec tak být nemusí a tvrdit to takto nelze. Ale to už dobře víte.
Jakub Graňák
19.6.2024 19:52 Reaguje na PetrAdieu
Karel Zvářal
18.6.2024 14:14https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-agrolesnictvi-ma-budoucnost
Karel Zvářal
18.6.2024 14:31 Reaguje na Karel Zvářalhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-ticha-voda-nam-ornici-odnasi
Radek Čuda
18.6.2024 16:07A je jedině dobře, že ÖVP také ne ... možná klika, že je před volbami.
Lukas B.
19.6.2024 13:12 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
20.6.2024 15:37 Reaguje na Lukas B.Že se to snaží okecat nějakým vyšším dobrem a podobně ... no, nic nového pod sluncem.