https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/recka-firma-vyrabi-kabelky-z-folii-z-celnich-autoskel-vypadaji-jako-z-umele-kuze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Řecká firma vyrábí kabelky z fólií z čelních autoskel, vypadají jako z umělé kůže

28.8.2022 17:33 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kabelky, které sice vypadají jako z umělé kůže, ale jsou z fólií z čelních autoskel, představila na brněnských veletrzích Styl a Kabo řecká firma Axel. Podle obchodní zástupkyně pro Česko a Slovensko Věry Šmídové firma vyrábí z tohoto materiálu už tři roky a zákazníci slyší na to, že jde o recyklovaný materiál, jehož výroba je šetrná k přírodě. Podle zkušeností už čeští zákazníci slyší na recyklované materiály a ekologii výroby podobně jako zákazníci v západní Evropě, řekla ČTK.
 

"Udržitelnost je trend, který je celosvětový, a nechceme zůstávat pozadu. S nápadem vyrábět kabelky z PVC fólií z čelních autoskel přišli lidé z vedení firmy a nasbírali zkušenosti od kolegů v zahraničí, kteří už tento materiál používali," řekla Šmídová. Fólie se musí podrtit a vznikne z ní tužší odolný materiál, do kterého není potřeba přidávat žádná rozpouštědla. K dispozici je alternativní materiál k syntetické kůži. "Zatím nevíme, jakou životnost bude mít. Zatím víme, že vydrží nejméně tři roky," uvedla Šmídová.

Množství vyrobených kabelek z tohoto materiálu se postupně zvyšuje, ale zatím není v plánu, že by plně nahradil syntetickou kůži. Výroba je zatím zhruba o deset procent dražší, takže i kabelky z tohoto materiálu jsou o to dražší.

Výrobce plánuje používat pro letní sezonu také materiál z recyklovaných PET lahví. Dalším udržitelným materiálem, na který firma vsadila, byla loni viskóza EcoVero. Je to ekologicky vyráběné syntetické vlákno, z něhož Axel šil letní šaty. "Byly tak žádané, že se prakticky hned vyprodaly," doplnila Šmídová.

Firma, která vznikla v řecké Soluni v roce 1999, má hlavní trh právě v Řecku a na Kypru, ale působí i v Itálii, Portugalsku, Španělsku, Francii a také v Česku a na Slovensku a postupně expanduje i na Balkáně. Vyrábí dámské oděvy, boty a doplňky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RK

Radka Klustová

21.10.2022 01:31
Tento článek je moc pěkný a líbí se mi, jak se firmy snaží šetřit peníze, a hlavně i přírodní prostředí. Osobně se snažím třídit odpad a nevyhazovat potraviny, ale spousta lidí si stále toto neuvědomuje. Nedávno jsem našla na internetu stránky, kde jsou <a href="https://slevovykupon.net/">slevové kupóny</a>, se kterými se dá měsíčně ušetřit spousta peněz z rodinného rozpočtu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist