https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reka-dyje-ziskala-navic-900-metru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Řeka Dyje získala navíc 900 metrů

3.2.2020 13:38 | BRNO (Ekolist.cz)
Devět set metrů navíc získala řeka Dyje po znovunapojení třech meandrů, které od ní byly v sedmdesátých letech odpojeny.
Devět set metrů navíc získala řeka Dyje po znovunapojení třech meandrů, které od ní byly v sedmdesátých letech odpojeny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Povodí Moravy
Devět set metrů navíc získala řeka Dyje po znovunapojení třech meandrů, které od ní byly v sedmdesátých letech odpojeny. Česko-rakouská spolupráce a evropské peníze umožnily upravit narovnané říční koryto mezi rakouským Bernhardsthalem a Rabensburgem a Břeclaví a Lanžhotem na českém břehu v rámci programu Interreg.
 

Napojování odstavených ramen řeky vyžaduje jedinečné postupy, které dosud nebyly v praxi použité, a projekt Dyje /Thaya 2020 je proto pilotně zkouší.

„To nejúžasnější na celém tomto projektu je proměna, která se stala za necelé čtyři roky. Z řeky, která byla v minulosti narovnána a desítky let tvořila nepřekonatelnou státní hranici, se stala řeka, u které se setkáváme s našimi kolegy z Rakouska,“ říká David Veselý ze státního podniku Povodí Moravy.

Povodí řeky Dyje i její koryto leží na území ČR a Rakouska, nebo přímo tvoří hranici těchto dvou států. Ve zmíněné příhraniční oblasti je provozována soustava nádrží (Vranov, Znojmo, Nové Mlýny) a jsou zde národní parky, které chrání životní prostředí na obou stranách hranice. Z proměny řeky by měly mít prospěch jak ochrana přírody, tak vodní hospodářství.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.2.2020 14:10
Nejsem si jist, zda to bylo šťastné řešení. Ta ramena měla určitě specifickou faunu (hmyz, obojživelníky), o které pravděpodobně napojením na proudící vodu přijde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.2.2020 18:18
To je nějaký divný. Lanžhot leží asi 3 km od Dyje a má blíž k Moravě a o žádném tak obrvském nmeandru nevím.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.2.2020 18:52 Reaguje na Pavel Hanzl
To není jeden, ale tři menší. Podle map bych to tipnul na tři jižně od Melambonu. Jeden na naší, dva na rakouské straně.
Odpovědět
LB

Lukas B.

3.2.2020 20:51 Reaguje na Karel Zvářal
a brouci! nebyli tam brouci? datlík? co předběžná opatrnost?
omluvte trapnou jízlivost pozdní hodinou a sledováním animovaného filmu spolu s dětmi.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

4.2.2020 07:13 Reaguje na Lukas B.
Jistě, Průměrňákovým je to šumák, voda jako voda...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist