https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rekonstrukce-nadrze-moravka-na-frydecko-mistecku-korun-skoncila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skončila rozsáhlá rekonstrukce nádrže Morávka na Frýdecko-Místecku

11.2.2024 19:23 (ČTK)
Zdroj | Povodí Odry
Rozsáhlá rekonstrukce vodní nádrže Morávka na Frýdecko-Místecku za 150 milionů korun skončila kolaudací. Práce na ní trvaly tři roky. Zhruba 70 procent nákladů pokryla dotace ministerstva zemědělství, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Rekonstrukce začala koncem roku 2021.
 

"Vodní dílo Morávka na řece Morávce je po rozsáhlé rekonstrukci plně funkční, což vyplývá z vydaného kolaudačního rozhodnutí. V současnosti je ale stále nádrž v režimu mimořádné manipulace, která spočívá v řízené zvýšené hladině nádrže," řekla.

Podle ředitele státního podniku Povodí Odry Jiřího Tkáče je přehrada nyní schopna převést bezpečně až kontrolní desetitisíciletou povodňovou vlnu. "Nádrž je součástí Vodohospodářské soustavy povodí Odry, kam dále patří vodárenské nádrže Šance v Beskydech a Kružberk a předsazená nádrž s vodárenským účelem Slezská Harta v Nízkém Jeseníku, která zajišťuje zásobování vodou pro 1,2 milionu obyvatel severní Moravy a Slezska. Vlastní nádrž Morávka nyní dodává pro vodárenské účely kolem 150 litrů surové vody za sekundu," uvedl Tkáč.

Při rekonstrukci byl vybudován sekundární přeliv, díky kterému se zvýšila kapacita nátoku k bezpečnostnímu přelivu. Původní betonová konstrukce bezpečnostního skluzu, který slouží k odvedení vody z přelivu a spadiště do podhrází, se vybourala a nahradila železobetonovou konstrukcí s větší kapacitou. Nový skluz tak nyní za povodní bezpečně převede do koryta řeky Morávky pod hrází až 300 metrů krychlových vody za sekundu.

"Základním předpokladem fungování všech vodních děl je jejich bezpečnost a mnohaletá funkčnost. Proto jsou všechna vodní díla pod neustálým dohledem. Současně je naše vodohospodářská soustava řízena tak, aby celé území chránila před oběma extrémy, tím jsou povodně a sucho," doplnil technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

11.2.2024 21:57
Na přehradu Morávka i do ochranného pásma v okolí přehrady je zakazan vstup a v přehradě rybolov.Proto jen málo zasvěcencu ví,že se tam jako na jediném místě v čr vyskytují a žíjí sladkovodní olíhně.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.2.2024 18:37 Reaguje na karel krasensky
Můžu poprosit o nějaký zdroj informací?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.2.2024 21:22 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
:-)) jak dlouho jste na Ekolistu? To jste ještě nepoznal, že krásenský je probruselský šváb a významný cimrmanolog? On měl na mysli určitě sladkokyselé, ty najdete v každém větším qelbu.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.2.2024 07:50
Co by byla platná elektroauta, když bychom neměli co pít! Kolik peněz se dává na takováto díla (miliardy?), kolik na OZE program (biliony!). Proto (logicky!) se má příroda zachraňovat v 1. řadě zalesněním a zavodněním!
Nádrže by měly mít především schopnost zadržovat příval srážkové vody - udržovat je jen ze 3/4 plné (tj. funkce suchého poldru) a v případě extrémního sucha dodávat vodu. Nikoli tedy především chovat ryby! Mít stále krásné jezero plné vody!
Důležitá je i bezpečnost- tj. v případě povodně zabezpečený odvod velkého množství vody - sekudární přeliv, jak se píše ve článku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist