https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rekordni-pocet-nosorozcu-se-v-namibii-stal-loni-obeti-pytlaku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rekordní počet nosorožců se v Namibii stal loni obětí pytláků

31.1.2023 13:07 | WINDHOEK (ČTK)
Pytláci v Namibii loni zabili 87 ohrožených nosorožců, což je rekordní počet a téměř dvojnásobek oproti předloňskému roku, kdy jich usmrtili 45. S odkazem na namibijské činitele a údaje namibijské vlády o tom informuje zpravodajský web BBC.
 

Většina z nosorožců se stala obětí pytláků v národním parku Etosha na severozápadě Namibie.

V posledních desetiletích počet nosorožců v Africe výrazně klesl v souvislosti s poptávkou po rozích těchto zvířat v Číně a ve Vietnamu. Rohy nosorožců se používají v tradiční čínské medicíně, přestože neexistují důkazy o jejich účinnosti v boji proti nemocem. Ve Vietnamu jsou nosorožčí rohy naopak vystavovány jako znak bohatství.

Loni pytláci převážně v Etoshe zabili 61 černých a 26 bílých nosorožců, uvedlo namibijské ministerstvo životního prostředí. Nalezeno v Etoshe podle něj bylo 46 mrtvých nosorožců. Ohroženějším druhem je nosorožec černý, kterých žije již jen něco přes 5000.

Mezinárodní zločinecké gangy nyní používají sofistikované vybavení, které zvířata vystopuje, uspí a pak jim usekne roh a nechá je vykrvácet.

V Jihoafrické republice a Botswaně ochránci přírody dokonce odřezávali nosorožcům rohy, aby je ochránili před pytláky, a zachránili jim tak život.

Naopak počet slonů, kteří se stali obětí pytláků, v Namibii zásluhou ochránců přírody výrazně kles ze 101 v roce 2015 na čtyři v loňském roce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

31.1.2023 17:46
Klimatičtí ekologisti budou mít radost. Prdí metan. U nás také ekologisti podporují likvidaci zvěře v přírodě. Zejména v Národních parcích. Naopak v zaostalé Africe je veškerý lov v N.P. zakázán.
Odpovědět
Sl

Slovan

31.1.2023 18:35
U obou druhů je jedná o 3-4% celkové namibijské populace. Podobné roční výkyvy v počtu upytlačených zvířat jsou bohužel relativně běžné a jedná se o nekončící VÁLKU, kde se obě strany snaží vyzrát na tu druhou. Pozitivní však bezesporu je, že jak v samotné Namibii, tak obecně v Africe je ten trend u obou druhů nosorožce pozitivní, tedy rostoucí populace a vítězství ochranářů nad pytláky. Navíc se díky ochranářským organizacím, jako jsou např. African Parks nebo Peace Parks Foundation, daří u obou druhů rozšiřovat území kde se nachází - Limpopo NP v Mosambiku nebo Akagera NP ve Rwandě budiž pozitivním příkladem rewildingu nosorožců (a nejenom jich).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist