https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reky-uhlava-a-berounka-jsou-znecistene-latkou-na-impregnaci-dreva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Řeky Úhlava a Berounka jsou znečištěné látkou na impregnaci dřeva

14.10.2019 14:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Otužilci, nekoupejte se v Berounce.
Otužilci, nekoupejte se v Berounce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Kubín / Město Černošice
Lidé by neměli jíst ryby ulovené v řece Úhlavě a Berounce, neměli by vodu z řek používat k zalévání zahrad a otužilci by se neměli v řekách koupat, varuje město Rokycany.
 

Před týdnem unikly z výrobního areálu v Klatovech do Drnového potoka prostředky na impregnaci dřeva. Drnovský potok je jedním z významných přítoků řeky Úhlavy. Přestože Povodí Vltavy v sobotu navýšilo odtok z přehrady Nýrsko a v neděli z Hracholusk, aby se znečištěná voda naředila, zatím se koncentrace nebezpečné látky nepodařilo snížit. Informuje o tom web města Rokycany.

"Jedná se o nebezpečnou látku částečně ředitelnou a rozpustnou ve vodě, proto ji není možné zachytit v toku. Koncentraci pesticidních a toxických látek je možné pouze přibližně odhadovat. Jisté je, že se vytvořil takzvaný kontaminační mrak v rozsahu asi osmi kilometrů délky toku, který postupuje výrazně pomaleji (rychlostí přibližně 10 až 15 kilometrů za den) než je rychlost průtoku vody ve vodním toku. Koncentrace nebezpečných látek v centru znečištění jsou více než stonásobné oproti běžným výskytům pesticidních látek ve vodních tocích," stojí na webu Rokycan.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PD

Petr Dvořák

14.10.2019 23:59
Hlavně se v tom nekoupejte. Postavte si z toho dům. :)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.10.2019 19:00 Reaguje na Petr Dvořák
Mně to teda moc vtipný nepřijde....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist