https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/respekt-jak-to-chodi-na-biojatkach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Respekt: Jak to chodí na biojatkách?

25.3.2010 13:49 | PRAHA (Ecomonitor)
Ekozemědělec Josef Sklenář z biofarmy Sasov nedávno otevřel biojatka, kde jsou porážena prasata a krávy. Jak vypadají poslední chvilky zvířat, jejichž život má skončit v souladu s pravidly ekologického zemědělství? Napovědět může krátká videoreportáž časopisu Respekt.
 

Prase domácí
Odvezte mě ke Sklenářovi! Na snímku prase domácí.
Licence: Volné dílo (public domain)
Ilustrační foto: Scott Bauer/Agricultural Research Service/Wikimedia Commons

Třináctiminutové video začíná krátkým úryvkem z filmu Spalovač mrtvol. Pak už se dostáváme do prostředí sasovské biofarmy. Majitel Josef Sklenář tu v rozhovoru s Adamem Šůrou z Respektu popisuje, jak jsou biojatka vybavena a jak probíhá porážka zvířat. Reportáž je prokládaná anketou v pražských ulicí s otázkou, zda lidé zohledňují při konzumaci masa původ zvířete a to, jak bylo zvíře zabito.

Mimo jiné Josef Sklenář říká, že před porážkou zvířata co nejméně převážejí. „Snažíme se je co nejvíce honit po svých, protože to je pro ně nejpřirozenější,“ říká Sklenář. Během porážky pak zvířata nesmí vidět zabití předchozího kusu.

Podle Sklenáře je největší rozdíl mezi konvenčními jatky a biojatky v tom, že na těch bio se tolik nechvátá. Při pohánění zvířat nepoužívají elektrický proud ani jiné násilí, ale plastové plácačky a chrastidla. „Když zvířeti splníte jeho etologické požadavky, tak vám to vrací zpátky v kvalitě masa,“ dodává Josef Sklenář.

Kromě videa vznikl i článek Chceme maso, ale málo, ve kterém Adam Šůra přináší další podrobnosti z biojatek a biochovu vepřů. Zajímavé je vylíčení toho, jak se Josef Sklenář dobral k ekologickému chovu hospodářských zvířat. „Na zemědělských školách nás učili, že cílem chovu zvířat je co největší ekonomický výnos, a tomu se všechno podřizovalo,“ říká pro Respekt Josef Sklenář. Až ve své praxi a díky své lásce ke koním zjistil, že zvířatům mnohem více prospívá, když je z těsných stájí vyžene na pastvu.

Videoreportáž naleznete na stránkách Respektu. Článek Chceme maso, ale málo je přístupný za poplatek 15 Kč (pro předplatitele Respektu je přístup zdarma).


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist