https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/reuters-jedinym-vozem-porsche-se-spalovacim-motorem-by-mel-zustat-model-911
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jediným vozem Porsche se spalovacím motorem by měl zůstat model 911

28.7.2023 00:50 (ČTK)
Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche hodlá postupně elektrifikovat svůj sortiment tak, aby se do roku 2030 podíl elektromobilů na jeho celkovém prodeji vyšplhal na 80 procent. Cílem podniku je, aby jediným automobilem značky Porsche se spalovacím motorem zůstal kultovní model 911. Podle agentury Reuters to uvedl šéf týmu Porsche pro syntetická paliva Karl Dums.
 

Model 911 se v loňském roce na celkovém prodeji automobilky Porche podílel zhruba 13 procenty. "Budeme vyrábět model 911 se spalovacím motorem tak dlouho, jak to bude možné," uvedl Dums.

Členské země Evropské unie v letošním roce definitivně schválily normu, která od roku 2035 prakticky znemožňuje prodej nových benzinových a naftových aut. Evropská komise (EK) nicméně přislíbila, že vytvoří právní podmínky k tomu, aby se po roce 2035 mohly prodávat automobily s pohonem na syntetická paliva.

Automobilka Porsche nedávno investovala do chilské firmy HIF Global, která působí v oblasti syntetických paliv. Dums nicméně upozornil, že syntetická paliva firmy HIF Global jsou zaměřena spíše na těžká vozidla a letecký průmysl, protože se předpokládá, že téměř všechny osobní automobily přejdou na elektrický pohon.

Podle odborníků se budou syntetická paliva používat pouze u některých drahých modelů osobních vozů. Cena těchto paliv činí v současnosti až deset liber (zhruba 280 Kč) za litr.

Společnost Porsche oznámila, že v letošním prvním pololetí zvýšila provozní zisk meziročně o 11 procent na 3,85 miliardy eur (téměř 93 miliard Kč). Tržby stouply o 14 procent na 20,4 miliardy eur. Firma také potvrdila celoroční výhled, který počítá s tržbami v rozsahu od 40 do 42 miliard eur.

Většinovým vlastníkem automobilky Porsche je německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je také například Škoda Auto. Ta plánuje do elektromobility v příštích pěti letech investovat 5,6 miliardy eur (zhruba 135 miliard Kč). Člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing Martin Jahn v květnu uvedl, že elektromobily budou po roce 2025 ve firmě tvořit většinu výroby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.7.2023 07:23
Uvidíme !
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist