https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rfe-rl-muja-zrejme-nejstarsi-aligator-na-svete-stale-v-belehrade-hleda-lasku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muja, zřejmě nejstarší aligátor na světě, stále v Bělehradě hledá lásku

13.8.2023 00:20 | BĚLEHRAD (ČTK/Rádio Svobodná Evropa)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nikdo přesně neví, jak se to stalo, že aligátor jménem Muja přežil bombardování bělehradské zoo za druhé světové války i měsíce poté, kdy toto místo zůstalo opuštěné. Kristijan Ovari, biolog působící v zoologické zahradě, má k tomu svou vlastní teorii, píše internetový portál Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).
 

"Domnívám se, že někteří ošetřovatelé do zoo přicházeli s potravou," říká Ovari o období války, které nepřežilo žádné velké zvíře kromě aligátora Muji a jednoho hrocha. "Vím, jací ošetřovatelé jsou. Když pracujete v zoo, máte ke zvířatům silnou citovou vazbu," říká. "I mně je teď do pláče," dodává.

Muja je považován za nejstaršího aligátora severoamerického na světě a zřejmě mu pomalu táhne na devadesátku. Archiv bělehradské zoo byl za druhé světové války zničen, takže není známo, kdy Muja přišel na svět. Ale existuje výstřižek z novin z 10. srpna 1937, ve kterém se píše o jeho příjezdu z Německa. Tehdy se předpokládalo, že mu jsou asi dva roky. V přírodě se aligátoři obvykle dožívají maximálně 50 let, takže je možné, že Muja je nejstarší aligátor, který kdy žil.

"Nepřestává mě fascinovat," přiznává Ovari. "Když přichází čas páření, začíná volat samice, a to i v tomto věku," říká. Aligátoři při vábení samic vydávají temné, tlumené zvuky, ačkoliv nemají hlasivky.

Podle fotografií z jugoslávského archivu Muja samici měl poté, co se zoologickou zahradu po válce podařilo opravit. Samice uhynula v 60. letech, údajně poté, co jeden chovatel omylem do jejich nádrže napustil horkou vodu.

Muja přežil druhou světovou válku i bombardování Bělehradu jednotkami NATO v roce 1999. Kvůli operaci v roce 2012 byl ale zmrzačen. V pravé přední noze se mu rozvinula gangréna. Na první operaci svého druhu v Srbsku se podíleli veterinární i lidští lékaři. Podle Ovariho by Muja bez tohoto zákroku uhynul.

Ošetřovatelé aligátora krmí jednou za týden, kdy spořádá celá kuřata, ryby a krysy. Mezitím se téměř nehýbe, jen občas chňape po hmyzu. Někteří návštěvníci si dělají legraci, že aligátor je vycpaný. Jeden srbský novinář zachytil rozhovor mezi holčičkou a jejím dědečkem, kteří se dívali do Mujova výběhu. Dívka se ptala, jestli plaz ještě žije.

"To nevím, miláčku. Na to samé jsem se ptal svého dědečka před 60 lety," odpověděl jí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

13.8.2023 16:07
A není to tím, že se mu vyhnuly ženské?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

13.8.2023 17:54
Tak ať je ještě dlouho takhle "vycpaný".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist