https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rfe-rl-park-v-bosne-napodobuje-slavny-van-goghuv-obraz-hvezdna-noc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Park v Bosně napodobuje slavný van Goghův obraz Hvězdná noc

14.10.2023 01:09 | SARAJEVO (ČTK)
Levandulová pole, keře a jezera se vzájemně proplétají a vytvářejí síť cest připomínající slavný obraz.
Levandulová pole, keře a jezera se vzájemně proplétají a vytvářejí síť cest připomínající slavný obraz.
Bosenský podnikatel Halim Zulić proměnil louky u obce Visoko v Bosně v repliku obrazu Hvězdná noc - jednoho z nejslavnějších děl nizozemského malíře Vincenta van Gogha. Unikátní projekt přírodního parku, jehož budování Zulić zahájil před pěti lety, je téměř dokončen a rozkládá se na ploše přibližně 100 000 metrů čtverečních. Na svém webu to napsalo rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), které zveřejnilo i snímky místa.
 

Levandulová pole, keře a jezera se vzájemně proplétají a vytvářejí síť cest připomínající slavný obraz, který post-impresionista namaloval v roce 1889, když byl v ústavu pro duševně choré ve Francii. Van Gogh patří k největším osobnostem světového výtvarného umění, vytvořil řadu mistrovských děl, za svého života se však nedočkal výraznějšího uznání. Podařilo se mu prodat jediný obraz. Proslul až po smrti a dnes se za jeho plátna platí desítky milionů dolarů.

"Seděl jsem tady, díval se na kopec za sebou. Přes louku, která tady tehdy byla, projel traktor a zanechal za sebou stopy ve tvaru spirály. Něco mi v hlavě cvaklo a už jsem neměl žádné pochybnosti o tom, co se zahradní a krajinářskou architekturou (v parku) dělat," popsal Zulić, který koupil pozemky nedaleko svého rodného města Visoko poblíž Sarajeva s myšlenkou vytvořit z nich přírodní park, který by poskytoval klid a samotu.

Pro ztvárnění van Goghova ikonického obrazu se rozhodl využít část pozemků. "Vývoj tohoto projektu mě naučil, co znamená mít v životě cíl, což mi pak pomohlo pochopit díla mnoha umělců, včetně van Gogha. Naučilo mě to také, jaká je cena toho, když se člověk na něco soustředí mnoho a mnoho let," dodal podnikatel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

14.10.2023 06:02
I v ČR, jsou pěstitelé levandule.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.10.2023 09:04 Reaguje na smějící se bestie
to je pravda, dobrých zpráv z Bosny a Hercegoviny není nikdy dost.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist