https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rim-konec-aut-se-spalovacimi-motory-znici-v-italii-desetitisice-pracovnich-mist
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Řím: Konec aut se spalovacími motory zničí v Itálii desetitisíce pracovních míst

31.5.2023 01:03 | ŘÍM (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Italská vláda se obává, že rozhodnutí Evropské unie, které od roku 2035 prakticky znemožňuje prodej nových aut na naftu a benzin, povede v Itálii k zániku zhruba 70 000 pracovní míst. Podle italských médií to řekl italský vicepremiér a ministr zahraničí Antonio Tajani. Zároveň varoval před fundamentalismem při řešení klimatických otázek. Rozhodnutí EU ohledně aut se spalovacími motory označil za ničivé.
 

Tajani podle agentury APA varoval před reálným nebezpečím deindustrializace automobilového sektoru, který má pro italskou ekonomiku zásadní význam. Vyzval k zavedení veškerých možných ochranných opatření a k oživení a rozvoji automobilového sektoru.

Podle údajů odvětvového sdružení Anfia zaměstnává italský automobilový průmysl přímo či nepřímo přes 270.000 lidí a podílí se více než pěti procenty na hrubém domácí produktu (HDP) Itálie. Anfia rovněž uvádí, že prodej aut s plně elektrickým pohonem v Itálii loni klesl o 27 procent a že jeho podíl na italském trhu s novými vozy činil necelá čtyři procenta.

Proti odchodu od spalovacích motorů vede aktivní kampaň italský ministr dopravy Matteo Salvini. Ten poděkoval zhruba 100.000 Italů, kteří v průběhu několika dnů podepsali petici proti tomuto odchodu, píše APA.

Salvini se staví rovněž proti plánované přísnější emisní normě Euro 7, která by měla v roce 2035 začít platit pro osobní automobily. Tento měsíc uvedl, že Itálie a její spojenci včetně České republiky mají dostatek sil na to, aby tuto normu zablokovali. Minulý týden osm členských zemí EU včetně Itálie a Česka zaslalo do Bruselu společný dokument, ve kterém připravovanou emisní normu Euro 7 silně kritizují a označují navrhovaná pravidla za nerealistická.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist