https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rocni-odpady-se-muzou-vejit-i-do-litrove-nadoby-rika-aktivistka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Roční odpady jedné rodiny se můžou vejít do litrové nádoby, říká Bea Johnsonová

8.6.2016 10:21 | PRAHA (ČTK)
Bea Johnsonová dokáže roční odpad své čtyřčlenné rodiny dostat do litrové zavařovací sklenice
Bea Johnsonová dokáže roční odpad své čtyřčlenné rodiny dostat do litrové zavařovací sklenice
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Bez obalu
Jak ve svém životě neprodukovat prakticky žádný odpad přijela do ČR propagovat slavná americká aktivistka Bea Johnsonová. Proslula zejména tím, že dokáže roční odpad své čtyřčlenné rodiny dostat do litrové zavařovací sklenice. Základem všeho je podle ní pět pravidel: odmítnout to, co nepotřebujeme, snížit spotřebu potřebných věcí, znovu věci používat, recyklovat a kompostovat. Pravidla pro život bez odpadu je potřeba dodržovat v tomto pořadí.
 

Ve sklenici s odpadem má věci, které již nedokázala jinak využít, například zbytky z plastového těsnění od dřezu. Johnsonová se snaží nakupovat potraviny i jiné věci bez obalů. Kromě ekologického snižování spotřeby to podle i dalších zastánců života bez odpadu také pomáhá zlepšit zdraví. Lidé například podle propagátora tohoto stylu žití Petra Hanzela nejí potraviny, které jsou chemicky konzervované.

Podle Johnsonové jde hlavně o změnu myšlení, kdy bude spotřebitel od dodavatelů zboží bez obalů požadovat. Následně je podle ní možné vyvinout tlak od obchodníků na dodavatele, aby také nepoužívali zbytečně například plasty. Děti pak začnou ochutnávat "skutečné" jídlo. "Když mým dětem někdo nabídne konzervovaný pomerančový džus, tak řeknou: Ne, děkuji," uvedla Johnsonová. Její ratolesti dávají přednost čerstvě vymačkaným nápojům. V obchodech jídlo nakupuje na váhu, nikoliv na balení.

Podobně doma nepoužívá papírové ubrousky, ale látkové, které se dají vyprat. Nyní se připravuje ve své domácnosti zavést zařízení na používání tzv. šedé vody, tedy například z praní.

Na přednášku Johnsonové v úterý v Národní technické knihovně naváže série tří úterních červnových workshopů, kde se budou moci lidé od podobně smýšlejících českých lektroů naučit, jak žít bez odpadu.

V ČR připadá na obyvatele asi 96 kilogramů obalových odpadů, v Německu 212 kg a v Rakousku 150 kg. V celé Evropské unii se ročně generuje asi 2,5 miliardy tun odpadu, z toho 80 milionů tun odpadů obalových. Podle studie neziskového Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) v Německu jsou roční náklady recyklace obalových odpadů domácností 12 eur na osobu a v Rakousku až 19 eur.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

8.6.2016 15:19
Jen by mě zajímalo, zda je to domyšleno do všech důsledků, paní Johnsonová. Nebo jen parazitujete na současné organizaci a racionalizaci života a našla jste platformu pro exhibici?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

9.6.2016 06:24
ona ta "aktivistka" to má jako zaměstnání a business a tak se jí proto ten roční odpad vejde do zavařovačky.a kolik litrů vody spotřebuje na to praní ?měla by si taky vyrábět i své potraviny a zamezit tak velkému plýtvání.za mě ať jde do řiti.
Odpovědět
sv

11.6.2016 13:53
.. a do té litrové nádoby ta paní taky sere?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist