https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rodice-vyjdou-do-ulic-se-zpravou-mysleme-na-nase-deti-a-zachranme-jejich-budoucnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rodiče podpoří pochodem studentské hnutí za klima

30.4.2019 12:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Organizátorky chtějí pochodem podpořit statisíce mladých lidí po celém světě, kteří pořádají pravidelné páteční protesty proti nedostatečnému mezinárodnímu úsilí v boji proti změně klimatu.
Organizátorky chtějí pochodem podpořit statisíce mladých lidí po celém světě, kteří pořádají pravidelné páteční protesty proti nedostatečnému mezinárodnímu úsilí v boji proti změně klimatu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Zewlak Vrabec / a2larm
Skupina rodičů se rozhodla uskutečnit v Praze protestní pochod s názvem “Rodiče za klima – pochod pro budoucnost dětí!“ v neděli 12. května. Rodiče s dětmi a dalšími účastníky a účastnicemi vyrazí ve 14 hodin z náměstí Václava Havla a půjdou přes Újezd na Klárov. Chtějí tak upozornit na klimatické změny a nečinnost českých politiků a velkých společností. Rodiče jim chtějí předat pět požadavků, mezi které patří například vyhlášení klimatické nouze, okamžité snižování emisí CO² a spravedlivý přechod k udržitelnému způsobu života.
 
Podle Verici Pospíšilové Kordić musí rodiče použít svých hlasů k tomu, aby se začalo neprodleně konat. „Individuální aktivita je sice důležitá, nicméně zdaleka nestačí. Za udržitelnost našeho života je zodpovědný každý z nás, ale zásadní kroky pro dalekosáhlé společenské a hospodářské změny spočívají na politicích a společnostech, které svou činností ničí životní prostředí na planetě Zemi – našem jediném domově. Náhradní planetu nemáme,“shrnuje Verica Pospíšilová Kordić. Inspirací jim je hnutí Mothers rise up!, které uskuteční v ten samý den pochod maminek s dětmi v Londýně.

Organizátorky chtějí tímto pochodem podpořit statisíce mladých lidí po celém světě, kteří pořádají pravidelné páteční protesty proti nedostatečnému mezinárodnímu úsilí v boji proti změně klimatu (Fridays For Future). Další studentská stávka se uskuteční 3. 5. po celé republice. Stejně jako studenti a studentky chtějí organizátorky tohoto pochodu upozornit na nezájem vlády České republiky aktivně prosazovat řešení, která mají šanci odvrátit katastrofický rozvrat klimatu. Z ústavy přitom vyplývá naše společenská povinnost hospodařit se zdroji tak, aby byly zachovány i pro budoucí generace. Mladí lidé mají stejně jako generace předchozí právo na budoucnost a možnost těšit se ze života.

„Pochod není určen jen pro rodiče. Vítáme všechny, kdo cítí lásku k dětem a k přírodě: babičky, dědečky, tety, strejdy, chůvy, kamarády, jednotlivce, páry, které rodičovství teprve čeká, páry, které děti mít nemohou i páry, které děti mít nechtějí. Společně můžeme dosáhnout změny. Společně musíme chránit náš ohrožený domov!“ zve na protestní akci Michaela Trtíková Vojtková.

Na protestní akci promluví mluvčí Fridays For Future a osobnosti, které změnili způsob života, aby pomáhali ochraňovat klima a naše děti (například zakladatelka Butterflies & Hurricanes Michaela Linda Thomas nebo Rebeka Vadasová, spoluzakladatelka dětské skupiny Mamatata). V rámci pochodu promluví také dokumentaristka Apolena Rychlíková, sociolog Vojta Pecka, historička umění Milena Bártlová a zakladatelka mateřských center Rút Kolínská.

Požadavky určené vládě České republiky a významným společnostem:

1. Uznejte hrozbu klimatického kolapsu jako významného faktoru pro budoucnost našich dětí a vyhlašte stav klimatické nouze.

2. Apelujte na konkrétní společnosti a medializujte jejich odpovědnost za stav našeho životního prostředí.

3. Učiňte co nejrychleji konkrétní praktické kroky k tomu, aby na území České republiky okamžitě začalo docházet ke snižování emisí CO², tak, aby bylo v souladu s doporučením Mezivládního panelu pro změnu klimatu. Znamená to co nejrychlejší ukončení provozu uhelných elektráren a těžby uhlí, zásadní navýšení podpory obnovitelných zdrojů energie a elektromobility, vytvoření nástrojů vedoucích ke spravedlivému zdanění letecké dopravy, podpora dopravy vlakové, financování dostupných úspor energie.

4. Učiňte opatření vedoucí k lepší ochraně půdy, vody a druhové rozmanitosti české krajiny.

5. Aktivně se na mezinárodní úrovni podílejte na spravedlivém přechodu k udržitelnému způsobu života.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

30.4.2019 22:34
Jen pro pořádek: já členem té skupiny nejsem a ani děti se toho nezúčastní (maximálně projeví účast formou návalů smíchu).
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.5.2019 17:33
ad 1. Klimatický kolaps do dvanácti let popírají i serióznější z řad klimaalarmistů.

ad 2. Pokud dotyčné společnosti dodržují zákony, pak je nutno sáhnout do legislativy, což je ovšem proces zdlouhavý (alespoň v demokracii).

ad 3. Elektromobilita a "obnovitelné" zdroje energie jednak elektřinu prodražují, jednak vedou v praxi k výraznému zvýšení produkce CO2 (viz Německo). "Spravedlivé zdanění" letecké dopravy je socanský nesmysl, vlaková doprava u nás naráží na limity prostupnosti železničních koridorů (a jejich výstavbu a rozšiřování blokují hlavně ekologické organizace), "úspory" energie opět vedou k jejímu neúnosnému zdražování.

ad 4. Nijak nesouvisí s klimatem.

ad 5. Socialisticko - fašistický blábol.

Prostě chaotická směska nesmyslů a blábolů.

Přitom recept na drastické snížení CO2 je jednoduchý:
1. zahájit co nejdříve těžbu břidličného plynu (případně dalších uhlovodíků) a nahradit tím alespoň část uhlí (lze provést v horizontu let)
2. vystavět několik dalších jaderných elektráren a nahradit jimi uhelné (lze provést v horizontu deseti až dvaceti let).
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.5.2019 19:10
Jinak svolat protioteplovací demonstraci na zmrzlíky vyžaduje opravdu silně alternativní myšlení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist