https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ropakem-roku-je-exministr-zivotniho-prostredi-brabec-zelenou-perlu-ziskala-poprve-zena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ropákem roku je exministr životního prostředí Brabec, Zelenou perlu získala poprvé žena

24.6.2022 13:40 | BRNO (ČTK)
Richard Brabec.
Richard Brabec.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Zelenou perlu za antiekologický výrok má Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie. Jde o první ženu, která tuto cenu získala. V případě Ropáka jde o jubilejní 30. ročník ankety, u Zelené perly o 27. ročník, informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.
 

Brabec podle Patrika cenu získal z pěti důvodů, například za "rezignaci na vyšší obranu svěřeného veřejného zájmu při jednání o novém stavebním zákonu," nebo za "rozměklost rezortu při potvrzování povolených výjimek z limitů znečišťujících látek v ovzduší pro uhelné elektrárny Počerady v září 2021 a Chvaletice v listopadu 2021." Další kritiku si Brabec vysloužil od potorců ceny mimo jiné za přehnanou opatrnost v prosazování rychlých a účinných opatření proti globálním změnám klimatu.

Cenu za antiekologický výrok dostala Cimprichová, která podle ekologických aktivistů v předvolební debatě řekla: "Rostliny potřebují kysličník uhličitý na fotosyntézu, aby vyráběly kyslík. Nevím, jak dalece se chce tento kysličník uhličitý snížit... A z čeho budou ty rostliny žít? Z čeho nám budou vytvářet kyslík?" Šlo o odpověď na otázku, zda Evropská unie bude v roce 2050 skutečně takzvaně uhlíkově neutrální.

Podle Patrika je bizarnost výroku v tom, že rostliny k životu sice potřebují oxid uhličitý, ale jde o to, že v současné době se rychle zvyšuje produkce skleníkových plynů včetně oxidu uhličitého. "A místo toho, aby se paní místopředsedkyně zabývala důsledky rychlého zvyšování produkce skleníkových plynů na lidskou populaci, živočichy a rostliny na celé zemi, tak se bizarně zabývá tím, zda přežijí rostliny, přestože rostliny ke svému životu budou mít dostatek oxidu uhličitého, i kdyby lidstvo okamžitě přestalo produkovat jakýkoliv skleníkový plyn,“ uvedl Patrik.

Na dalších místech v anketě Ropák roku skončili exministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) - podle aktivistů za účelový odpor proti schválení novely zákona o myslivosti a za zodpovědnost při předložení nevhodných opatření pro Národní plán obnovy, dalí byl poslanec Josef Kott (ANO) za to, že se dvěma způsoby snažil změnit zákon o ochraně přírody a krajiny. Druhé a třetí místo Zelené perly obsadili europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) a senátor Tomáš Jirsa (ODS).

Titul Ropák 2020 získal tehdejší vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (ANO), ekologičtí aktivisté mu přičítali několik rozhodnutí či aktivit, například zodpovědnost za schválení studie proveditelnosti pro plavební kanál Dunaj-Odra-Labe. Vítězem ankety Zelená perla 2020 se stal právě Brabec, který na otázku týkající se rychlejšího prosazování účinných opatření na ochranu klimatu občanskými aktivisty odpověděl, že "přehnaný aktivismus vráží do společnosti velký klín a je v té morální rovině téměř stejně tak nebezpečný jako samotná klimatická změna“.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Eliáš

24.6.2022 14:11
Tak ono se není čemu divit, že Cimprichová vyhrála. Ono se od lidí z SPD/Jednotní/Švýcarská demokracie ani moc neočekává. :-)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.6.2022 15:40 Reaguje na Petr Eliáš
No, nepovídej ?
Povídej !
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.6.2022 17:01 Reaguje na smějící se bestie
No, nepovídej!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.6.2022 15:41
Kolik je těch, co tyhle ankety pořádají a kolik lidí hlasuje ?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.6.2022 11:20 Reaguje na smějící se bestie
Hlasují hlavně ti, co mají sami máslo na hlavě a odvádějí tak od
sebe pozornost. Takovou anketu lze udělat na jakékoliv téma, když
se jí věnuje pozornost médií a najde se ten "správný protivník".
Důležitost takové anketě přikládají pouze hlupáci a omezenci, kteří
si nevidí na špičku vlastního nosu a realita všedního života jim
nic neříká. Schází blokované obchvaty panem Patrikem, schází dnes
i JE blokované ekologickými aktivisty a spalovny odpadů stejnou partičkou skutečných ROPÁKÚ. Lze toho najít skutečně mnoho, co
blokují ti, co si uzurpují hodnotit jiné a skutečné vysvědčení jim
vystaví celá společnost, až pochopí, že je rozdíl chránit životní
prostředí a "chránit životní prostředí". Životní prostředí je
komplex priorit většiny lidí a ne jenom skupinky aktivistů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.6.2022 15:44
U mě vyhrávají v jednotlivých, vždy všichni ti pofiderní zelený kecálisti.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.6.2022 17:12 Reaguje na smějící se bestie
No, nepovídej ?
Povídej!
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.6.2022 16:38
Hm, a nejde mu k dobru akce desťovka a dohoda o Turowu, na které pracoval?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

24.6.2022 17:10
Škoda, že se z článku nedovím, za jaký výrok si vysloužil Zelenou perlu Jiří Pospíšil. Nemám ho zařazeného ve škatulce ropáků. Ale moc jeho aktivity nesleduji, mám ho spojeného hlavně v souvislosti s Medou Mládkovou.

Senátora ODS Tomáše Jirsu považuji za klasického příslušníka ropáků, u něho mne 3. místo Zelené perly nepřekvapuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 17:31
Ten Brabčák je fakt kadet. A to tam ani není jeho nejlepší majstrštych, Bečva.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.6.2022 17:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Jeho největší kritik Gazdík je taky fakt kadet. A to mimo
toho, co už proběhlo tiskem, toho nevíme ani za mák. Asi
to sice nebude na Ropáka, ale aby to nebylo na Lháře roku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 11:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Gazdík je v podezření, tak odstoupil. Tak si představuji demokratického politika. Až se zjistí, v čem jel a nebo nejel, soud to posoudí a může jít zpátky nebo bude mít škraloup. Čemu se čemu?
Andrej nikdy neodstoupil, protože nikdy nemluvil s grázlem a tunelářem Andrejem. To logiku má, nemyslíte?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist