https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rostlinou-roku-2024-vyhlasila-ceska-botanicka-spolecnost-kosatec-sibirsky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rostlinou roku 2024 vyhlásila Česká botanická společnost kosatec sibiřský

28.1.2024 01:19 (ČTK)
Kosatec sibiřský se přirozeně vyskytuje od střední Evropy až po jezero Bajkal na vlhkých a střídavě vlhkých loukách, případně na vlhkých narušovaných půdách. Podle odborníků se rostlině daří i na cvičných plochách v některých vojenských prostorech.
Kosatec sibiřský se přirozeně vyskytuje od střední Evropy až po jezero Bajkal na vlhkých a střídavě vlhkých loukách, případně na vlhkých narušovaných půdách. Podle odborníků se rostlině daří i na cvičných plochách v některých vojenských prostorech.
Kosatec sibiřský, latinsky iris sibirica, vyhlásila Česká botanická společnost rostlinou roku 2024. Modře kvetoucí rostlina sice jménem odkazuje na Sibiř, ale v Česku je původním druhem, navíc chráněným a ohroženým. Společnost chce udělením titulu upozornit na ohrožené nebo jinak zajímavé druhy české květeny a seznámit veřejnost s jejich biologií či ochranou. Loni byl rostlinou roku kociánek dvoudomý, předtím hlaváček letní a vstavač kukačka.
 

Kosatec sibiřský se přirozeně vyskytuje od střední Evropy až po jezero Bajkal na vlhkých a střídavě vlhkých loukách, případně na vlhkých narušovaných půdách. Podle odborníků se rostlině daří i na cvičných plochách v některých vojenských prostorech. Se změnami v krajině ale její populace na řadě míst zanikly, důvodem jsou regulace toků a odvodňování pozemků, hospodaření na loukách, včetně jejich častého kosení, nebo naopak jejich zarůstání dřevinami.

Vedle toho je kosatec sibiřský pěstován pro okrasu, jeho využití v zahradách je doloženo od 17. století. Podle botanické společnosti se na trh ale dostává pod označením "sibiřské kosatce" nejen kosatec sibiřský, ale i jemu podobný kosatec krvavý čili iris sanguinea.

"Mimo lidská sídla nebyl výskyt kosatce krvavého dlouho znám. Vše se změnilo v roce 2021, kdy revize fotografií na webu iNaturalist.org zahraničním specialistou ukázala, že u nás tento druh zplaňuje nejméně od roku 2003. Celou tu dobu byl přitom českými botaniky přehlížen a nalezené rostliny byly považovány za kosatec sibiřský," uvedla v tiskové zprávě botanická společnost.

Podle ní ale kosatec krvavý může představovat pro chráněný kosatec sibiřský nebezpečí, pokud se dostane na jeho lokality. Mezidruhové křížení totiž může oslabit původní populace, v krajním případě to může vést k jejich zániku. "Dosud jsou známé dvě lokality, kde se oba druhy potkaly, a aktuálně probíhá výzkum věnovaný právě podchycení možných kříženců," dodali botanici.

Titul roku udělují nejen botanici, ale například i ornitologové, kteří tím chtějí upozornit na běžné druhy ptáků a jak změna klimatu ovlivňuje rozšíření a chování jednotlivých populací. Letos ptákem roku vyhlásili rehka domácího, lidově zvaného kominíčka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2024 11:45
Dobrá volba , je to krásná květina a dělá mi radost i zde.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2024 16:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Každá kytka je svým způsobem hezká.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist