https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rostliny-lakaji-vcely-nejen-vuni-a-bravou-ale-i-zmenou-teploty-kvetu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rostliny lákají včely nejen vůní a barvou, ale i změnou teploty květů

10.1.2018 01:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Termosnímek sedmikrásek.
Termosnímek sedmikrásek.
Zdroj | University of Bristol
Že rostliny používají k přilákaní opylujícího hmyzu různé vějičky jako je barva, tvar a vůně květů, je vcelku obecně známá věc. Vědci z University v Bristolu ale objevili zvláštní aktivitu rostlin. Zkoumali pampelišky nebo sedmikrásky, tedy květiny, které najdeme běžně v zahradách, a zjistili, že umějí zvýšit teplotu v květním terči o 4-5 °C oproti zbytku květu. V extrémních případech byly rozdíly v teplotě až 11 °C.
 

Svá pozorování testovali na umělých květinách, u nichž nastavovali různé teplotní vzory, ale u všech ponechali barvu květů stejnou. A včely rozdíly v teplotních vzorcích květů vnímaly a orientovaly se podle nich.

"Je známo, že květiny zvyšují pravděpodobnost opylení tím, že lákají opylovače více podněty najednou. A opylovačům to usnadňuje efektivněji najít potravu a snáze si zajistit potravu,“ vysvětluje vedoucí studie Heather Whitneyová a dodává, že klimatické změny by mohly mít doposud neočekávané dopady na interakci mezi včelami a květy tím, že narušují tyto tepelné signály.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist