https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rozbory-vody-z-reky-becvy-potvrdily-nadlimitni-vyskyt-dusiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozbory vody z řeky Bečvy odebrané minulý týden potvrdily nadlimitní výskyt dusíku Aktualizováno

30.11.2020 13:16 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Na stejném místě jako minulý týden se hladina řeky zpěnila také koncem října.
Na stejném místě jako minulý týden se hladina řeky zpěnila také koncem října.
Výsledky rozborů vzorků vody z řeky Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství dusitanového dusíku. Výsledky rozborů odebraných vzorků potvrdil i Vodoprávní úřad Valašské Meziříčí. Zdroj úniku zatím není známý, sdělila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. V září Bečvu pod Valašským Meziříčím otrávil kyanid.
 

Vzorky vody inspektoři minulý týden odebrali v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov. "Česká inspekce životního prostředí nyní pokračuje v šetření příčiny a zdroje kontaminace, spolupracuje s ostatními složkami. Žádné úhyny ryb ani jiných živočichů nebyly dosud potvrzeny. Analýzy a hodnoty rozborů vody nebudeme blíže komentovat, protože jsou důležité pro další šetření," řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Dusitany podle ČIŽP vznikají ve vodách při biochemické oxidaci amoniakálního dusíku, z toho důvodu patří mezi významné indikátory znečištění přírodních vod. Dusitany u ryb pronikají do krevní plazmy, dále do červených krvinek, kde se vážou na barvivo hemoglobin, což se projevuje hnědým zbarvením krve a žaber a současně se snižuje kapacita krve pro transport kyslíku.

Na stejném místě jako minulý týden se hladina řeky zpěnila také koncem října. Následné výsledky rozborů prokázaly ve vodě zvýšený výskyt niklu, který není podle ČIŽP pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Pro některé vodní organismy je ale jeho toxicita poměrně vysoká.

Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označili už dříve kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možný zdroj zářijové havárie, kdy do řeky unikly kyanidy. Vedoucí odboru životního prostředí a výstavby rožnovského městského úřadu Věra Šulová uvedla, že je kanál řádně povolenou stavbou, která vznikla při výstavbě továrny na barevné obrazovky Tesla. K vypouštění odpadních vod do řeky Bečvy z areálu vydal podle mluvčí rožnovské radnice Petry Graclíkové povolení krajský úřad. Firma Energoaqua (EA) má pak podle ní provádět jednou za 14 dní rozbory vypouštěných vod. "Dle informací poskytnutých médiím, firma Energoaqua vypuštění kyanidů vylučuje," uvedla Graclíková.

Rožnovská místostarostka Kristýna Kosová (Zdravý Rožnov) se ohradila proti případnému spojování říjnového a listopadového úniku chemických látek do řeky s dosud nevyšetřeným únikem kyanidu. "Podle svědectví rybářů, kteří byli v okamžiku havárie na místě, se úhyn ryb s výústí kanálu z Rožnova pod Radhoštěm přímo spojit nedá. Nechci nijak bagatelizovat menší úniky do Bečvy z EA, jeden z nich šetří náš úřad, ale jejich závažnost byla výrazně nižší, nejsou to události, které by mohly poškodit zdraví. S ohledem na opakované události ale budeme chtít prověřit stav kanálu i pro naše potřeby,“ uvedla Kosová.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

30.11.2020 20:24
No hlavně že tam nenašli fenol. To bude asi tím, že vzorky odebírají půl kilometru proti proudu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist