https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rusove-vyvazeji-z-okupovanych-casti-ukrajiny-vedle-obili-i-slunecnici-uvadi-bbc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rusové vyvážejí z okupovaných částí Ukrajiny vedle obilí i slunečnici, uvádí BBC

28.7.2022 13:17 | KYJEV (ČTK)
Rusko vyváží z okupovaných ukrajinských území vedle obilí také slunečnici, tvrdí ruská redakce BBC. V loňském roce byla Ukrajina společně s Ruskem jedním z největších vývozců slunečnicového oleje, teď ale ukrajinská slunečnice končí v ruských výrobních závodech, zjistili novináři.
 

O převozu slunečnice z Ukrajiny do Ruska se podle BBC diskutuje v neveřejných i veřejných skupinách na platformách pro posílání zpráv, jako je WhatsApp či Telegram, v nichž se hledají dopravci. V jedné z této skupin, která má 500 účastníků, se lze například dočíst, že slunečnicová semena se vozí z Černihivky v ukrajinské Záporožské oblasti do ruského Rostova na Donu. "Je toho hodně, auta po vyložení hned jedou pro další. Doprovod je zajištěn. Boje tu nejsou, rakety nelétají, klid. Všude jsou ruská kontrolní stanoviště, auta všude pouští," zní nabídka pro řidiče kamionů.

Lidé, kteří organizují převoz, přitom zdůrazňují, že nejde o "kradenou" slunečnici, ale o produkci pod kontrolou vojenské a civilní správy, což je označení pro úředníky dosazené Ruskem. V jakém objemu se slunečnicové semeno vyváží do Ruska, není podle BBC jasné. Pravděpodobně podle ní ale jde o menší množství než u obilí. Slunečnice podle zjištění BBC putuje do Voroněžské nebo Rostovské oblasti i Krasnodarského kraje na jihu Ruska. Jako konkrétní destinace se v diskuzních skupinách objevuje závod ve Voroněžské oblasti patřící koncernu Blago nebo továrny koncernu Jug Rusi v Rostovské oblasti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PE

Petr Eliáš

28.7.2022 14:03
Praček a sušiček už mají dost?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.7.2022 16:28
Třeba rusky mluvící domorodci sklidili úrodu a zajisté nebudou mít zájem odprodávat ji někam na Ukrajinu, když k ní nechtějí patřit.
Odpovědět
sv

s v

31.7.2022 10:44 Reaguje na Richard Vacek
A pak ses probudil s rukou v rusáckém nočníku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist