Rut Bízková se stala pátým ministrem životního prostředí za poslední rok
Jakub Šebesta, Rút Bízková a Jan Fischer na dnešním uvedení nové ministryně do úřadu
|
|
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz |
Poslední politický ministr životního prostředí Martin Bursík skončil v úřadě v květnu 2009, poté ho vystřídal ministr úřednické vlády Ladislav Miko. Toho nahradil na konci listopadu Jan Dusík, který sám rezignoval 19. března 2010 kvůli posudku EIA na modernizaci elektrárny Prunéřov II. Na posledních dvacet pět dní se stal ministrem životního prostředí současný ministr zemědělství Jakub Šebesta. Dnes ho vystřídala bývalá náměstkyně ministra Rut Bízková, jmenovaná do úřednické vlády za ODS.
„Představovat ministryni v této budově není nutné ani vhodné, všichni ji znáte, i já jí znám dlouho jako zkušenou odbornici,“ prohlásil dnes předseda vlády Jan Fischer při uvedení nové ministryně. Podle něj jde o správného člověka, který dokáže stát v čele „nejednoduchého rezortu na zbývající mandát této vlády.“ Premiér dodal, že sice formálně jde o dobu o něco málo delší než měsíc, ale fakticky i o dobu po volbách, kdy se bude domlouvat nové složení vlády.
„Paní Bízková zná velmi dobře nejen problematiku životního prostředí, ale i problematiku tohoto domu,“ prohlásil na půdě ministerstva premiér Fischer. Jako bezprostřední otázku k řešení zmínil financování čistíren odpadních vod z operačního programu životní prostředí, včetně aktuálních problémů s čistírnou v Praze.
„Doufám, že i když jde o krátkou dobu, mohu být platnou členkou vlády. Všichni víte, že životním prostředí se zabývám vážně a nikdy nebylo mou tendencí jít po funkcích, ale dělat věci dobře,“ prohlásila dnes Rut Bízková.
Jaké jsou priority a bezprostřední úkoly by nová ministryně měla představit na tiskové konferenci v úterý příští týden. Něco ale Rút Bízková prozradila v dnešním pořadu Interview na ČT24. Chce hlavně připravit rozpočet, zprůchodnit použití evropských peněz z operačního programu životní prostředí na čištění odpadních vod a zvážit změny v programu Zelená úsporám. Program by ale neměl být benevolentnější. „Čerpá se razantně, jsou vyčerpány čtyři miliardy z osmnácti,“ řekla dnes na ČT24 Bízková. Velmi úspěšné pro program prý byly dotace na prováděcí dokumentace, ty jsou ale v dané kapitole vyčerpané. Podle Bízkové je nutné jednat s japonskými partnery, zda je možné na dokumentace použít peníze z jiné kapitoly v rámci programu Zelené úsporám.
Ministryně chce také zvážit, zda by bylo možné použít peníze z operačního programu životní prostředí pro zlepšení kvality ovzduší. „Šlo by o dotace pro průmyslové provozy, aby nedocházelo ke kritickým situacím, jako byly teď v Moravskoslezkém kraji,“ prohlásila Bízková. Firmám by prý mohly dotace pomoci zvláště v době krize.
„Dokud ale není vydáno stanovisko, tak není nic uzavřeno,“ řekla v pořadu ČT 24 Bízková na otázku k modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov II. Podle ní je potřeba zvážit hlavně dopady na okolí elektrárny. „Možná včera bych řekla, že rozhodnutí bude vydáno za pár dnů, dnes mám dojem, že je to na více dní,“ řekla Bízková. Ministryně si také vyžádala další informace o vlivu na okolí elektrárny. „Kdyby bylo vydáno kladné stanovisko, musí to dlouhodobě přinést pozitivní vliv na životní prostředí regionu,“ prohlásila ministryně. Ve hře je podle Bízkové stále verze prosazovaná firmou ČEZ, i to, co „prosazovali kolegové na MŽP, tedy varianta s nadkritickými parametry kotle a zvýšení účinnosti“.
Podle Bízkové se z Prunéřova stala politická kauza, přitom podobných rozhodnutí vydává ministerstvo kolem sta ročně. „Například o Tušimicích se tolik nemluvilo a to nevím, zda tam nebyly horší parametry než u Prunéřova,“ dodala. Ministryně také řekla, že o Prunéřovu mluvila s premiérem Fischerem jen dnes při cestě autem z Hradu na ministerstvo životního prostředí.
Ještě před jmenováním upozornily nevládní organizace na to, že Rut Bízková pracovala v druhé polovině devadesátých let jako tisková mluvčí uhelných elektráren ČEZ. „Fakt, že se Martinu Romanovi podařilo během pár týdnů zabránit vydání negativního stanoviska k Prunéřovu, vyvolat vládní krizi, vystrnadit z vlády Zelené a zařídit, že klíčový post ministra životního prostředí nakonec obsadí bývalá mluvčí uhelných elektráren, je obdivuhodný. Bereme to jako další důkaz, že v této zemi politici neřídí ČEZ, ale ČEZ řídí politiky,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Rovenský z Greenpeace.
Bízková k tomu dnes na ČT24 řekla, že je docela ráda, že pro ČEZ v devadesátých letech pracovala. „Byla jsem v ČEZu, když se odsiřovalo a jsem docela hrdá na to, že elektrárny ČEZ znám, že jsem je skutečně prošla, vím jak jsou kde které turbíny uložené,“ prohlásila Bízková. Právě proto je prý schopná se svých kolegů na ministerstvu kvalifikovaně ptát, a také si vyžádat odpovědi na otázky, na které odpovědi neznají.
reklama