https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-budou-dal-dostavat-nahrady-za-skody-zpusobene-kormorany-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři budou dál dostávat náhrady za škody způsobené kormorány

4.2.2021 01:04 | PRAHA (ČTK)
Kormorán velký patří mezi nejvýznamnější rybí predátory, v Česku je jich podle odhadů na 20.000.
Kormorán velký patří mezi nejvýznamnější rybí predátory, v Česku je jich podle odhadů na 20.000.
Rybáři budou dostávat po další tři roky náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Dosud mohli získat náhrady jen za uplynulé tři roky. Prodloužení přináší novela o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, kterou dnes prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK to oznámil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
 

Kormorán velký patří mezi nejvýznamnější rybí predátory, v Česku je jich podle odhadů na 20 000. Způsobené škody na rybách jsou každoročně vyčísleny Rybářským sdružením na zhruba 130 milionů korun, uvedlo již dříve ministerstvo zemědělství.

Novela se výslovně vztahuje na škody způsobené kormoránem velkým. Za roky 2018 a 2019 měli rybáři nárok na stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za loňský rok mají nárok na osmdesátiprocentní náhradu. Za letošek a příští dva roky se náhrada vrací na stoprocentní výši.

Ministerstvo financí podle dřívější informací vyplatilo předloni na náhradách 37,2 milionu korun. Za první polovinu loňského roku to bylo 34,2 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

4.2.2021 12:54
A kolik miliónů se vyplatilo ekologistům za ochranu kormorána? Ať to platí oni. A ne my z našich daní!
Odpovědět

Jirka Černý

4.2.2021 14:47
Je v tom trošku bordel. Argument pro návrat vlka je že už tu kdysi byl, argument nic moc ale dá se zohlednit. U kormorána nic takového neplatí, navíc je po půlce světa a je ho všude plno, u nás 20 000 je až dost ne?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.2.2021 19:15
Nejdříve jsme platili ekoteroristům za ochranu kormoránů. Teď platíme rybářům za škody, které kormoráni způsobí. Nebylo by lepší zaplatit někomu za likvidaci ekoteroristů? Podle mě by to vyšlo mnohem levněji.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

5.2.2021 07:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A připravte si peněženky na bobry , zatím je to jen sem tam padlý klacík.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist