https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-s-hasici-vytahli-v-pondeli-z-dyje-dalsich-deset-tun-mrtvych-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři s hasiči vytáhli v pondělí z Dyje dalších deset tun mrtvých ryb

26.7.2022 19:17 (ČTK)
V Dyji žijí jak býložravé ryby jako kapři, amuři, cejni či tolstolobici, tak draví candáti či sumci.
V Dyji žijí jak býložravé ryby jako kapři, amuři, cejni či tolstolobici, tak draví candáti či sumci.
Rybáři s hasiči v pondělí odpoledne vytáhli dalších deset tun uhynulých ryb z Dyje v nadjezí u Bulhar na Břeclavsku. Dnes v lovení ryb pokračovali. Úhyn z nedělního rána je tak ještě větší než z poloviny minulého týdne, kdy v úseku za dolní novomlýnskou nádrží až k jezu do Bulhar uhynulo 20 tun ryb. Důvodem je nedostatek kyslíku ve vodě.
 

"Je to špatné. Po prvním úhynu zjevně ještě množství ryb zůstalo živých. Teď postupně vyplouvají na hladinu, jak se po úhynu nafukují," řekl předseda Moravského rybářského svazu, pobočného spolku Rakvice Zdeněk Blabla. Kyslík ryby neměly kvůli přemnoženým sinicím, pro něž bylo horko minulých dnů a nízký průtok v suchém období živnou půdou. Sinice spotřebovávají kyslík v noci, proto se objevují mrtvé ryby po ránu. V Dyji žijí jak býložravé ryby jako kapři, amuři, cejni či tolstolobici, tak draví candáti či sumci.

V hodnocení situace se rozcházejí rybáři s Povodím Moravy. Podle rybářů je spoluviníkem situace právě Povodí, které až v neděli ráno odstavilo z činnosti vodní elektrárnu, přes kterou šla voda z přehrady dále do řeky. Tato voda se nemísí se vzduchem, a není tak dostatečně okysličená. Od neděle se také snažili hasiči vodu pod nádrží provzdušňovat pomocí čerpadel a turbín.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře konzultovalo Povodí s rybáři po prvním úhynu možnost pouštění vody pod segmenty, což jsou zařízení pro zadržení vody v přehradě. "U nich se nachází masivní vrstva sinic. Od prvního úhynu existovalo riziko, že se do nadjezí v Bulharech dostanou další sinice, které situaci zhorší a v nočních hodinách budou spotřebovávat další kyslík. Z tohoto důvodu se dle domluvy s Moravským rybářským svazem pouštěla část průtoku přes elektrárnu z nejspodnějších částí nádrže, kde sinice nejsou, a část pod segmenty. Přes uvedené riziko vyplavení dalších sinic po nás rybáři požadovali zvýšení odtoku pod segmenty. Odtok pod nimi jsme dle požadavku zdvojnásobili v sobotu. V neděli na ránem došlo k dalšímu úhynu ryb v nadjezí u Bulhar z důvodu kyslíkového deficitu. Příčinou úhynu byl opět náhlý úbytek kyslíku v nadjezí," uvedl Chmelař. Místostarosta Bulhar Bedřich Pola uvedl, že mrtvé ryby plavaly už od nádrží a neuhynuly pouze v nadjezí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist