https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybari-zrejme-budou-mit-dal-nahrady-za-skody-zpusobene-kormorany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybáři zřejmě budou mít dál náhrady za škody způsobené kormorány

17.12.2020 16:53 | PRAHA (ČTK)
Způsobené škody na rybách jsou každoročně vyčísleny Rybářským sdružením na zhruba 130 milionů korun
Způsobené škody na rybách jsou každoročně vyčísleny Rybářským sdružením na zhruba 130 milionů korun
Rybáři zřejmě budou dostávat i v dalších třech letech náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Pokračování kompenzací předpokládá poslanecká předloha, kterou schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení. Současný zákon počítá s náhradami za letošek a za uplynulé dva roky. Jeho novela nyní poputuje do Senátu.
 

Kormorán velký patří mezi nejvýznamnější rybí predátory. Způsobené škody na rybách jsou každoročně vyčísleny Rybářským sdružením na zhruba 130 milionů korun, uvedlo již dříve ministerstvo zemědělství.

Novela o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy se výslovně vztahuje na škody způsobené kormoránem velkým. Za roky 2018 a 2019 měli rybáři nárok na stoprocentní kompenzaci prokázané škody, za letošní rok mají nárok na osmdesátiprocentní náhradu. V příštích třech letech by se náhrada měla vrátit na stoprocentní výši.

Ministerstvo financí podle dřívější informací vyplatilo loni na náhradách 37,2 milionu korun. Za první polovinu letošního roku to bylo 34,2 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

17.12.2020 18:40
Další následek zcela nesmyslné absolutní druhové ochrany, prosazované ekotrotly.
Odpovědět
VK

Václav Kain

17.12.2020 23:04
A přitom by stačilo pár kusů těchto naprosto neužitečných ptáků zastřelit.Myslím,že by bejkovcem potřebovala dostat přes rypák ta tlupa ochránců škodné.
Odpovědět
MK

Michal Kratochvíl

18.12.2020 08:22
Nejvíce ze všeho bych si přál, aby vzniklé škody nehradil stát, což nakonec stejně zaplatí daňoví poplatníci, tedy my všichni, ale nevládní ochranářské organizace ze svých štědrých rozpočtů, které dostávají na otravování většiny produktivní populace, tzn. lidí, kteří vytvářejí hodnoty. Možná by se pak chránilo pouze to, co má smysl.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.12.2020 09:20 Reaguje na Michal Kratochvíl
Souhlas.
Odpovědět
Hu

Hunter

18.12.2020 09:49 Reaguje na Michal Kratochvíl
Souhlas. Minimálně do té doby, dokud si neuvědomí, že s managementem populací těchto druhů je třeba začít zavčasu, dokud nezačne docházet k obrovským škodám (a tím nemyslím jen finanční) a situace bude zvládnutelná. Protože jak se to vymkne z kontroly, tak už se to těžko přetěžko dá vrátit zpátky do nějakého únosného stavu, přijatelného pro obě strany.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist