https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybarska-straz-u-rybniku-na-severu-cech-narazila-i-na-pytlaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybářská stráž u rybníků na severu Čech narazila i na pytláky

14.4.2024 00:45 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Díky kontrolám rybářské stráže se v uplynulých dnech podařilo u chovné nádrže v Žatci na Lounsku zadržet čtyři pytláky z Bulharska. Na pstruhové Ohři opět v okolí Žatce přistihla stráž dva muže, z nichž jeden rybařil bez povolenky. Rybáři v České Kamenici na Děčínsku zadržela povolenku za to, že si ponechal sedm línů namísto maximálně čtyř. Obdobné případy zaznamenali strážníci také při kontrolách na Litoměřicku, Teplicku nebo Ústecku, řekl mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Skalský.
 

"Stráž chodí celoročně, ale primárně se zaměřuje na období se zvýšeným výskytem rybářů, protože je to dáno i počasím. Čím je lepší počasí, tím je u vod více rybářů," uvedl Skalský. Například na pstruhových vodách začíná sezona až 16. dubna, přesto tam stráž dělá namátkové kontroly a eviduje záchyty. K vodě přilákalo rybáře neobvykle teplé počasí v posledním týdnu.

Rybářská stráž není přímo orgánem svazu, ale je jmenovaná na návrh uživatele revíru. "Následně podléhá státní správě. Takže rybářská stráž, i když stráží naše revíry a je jmenovaná v podstatě z našich řad, tak pod nás nespadá," vysvětlil mluvčí svazu. Kde a kdy bude stráž dělat kontroly, je na jejím rozhodnutí. Skalský podotkl, že jde nicméně o koordinovanou činnost. Navíc je lepší, aby kontroloři chodili po dvou. Často se setkávají i s agresivními a opilými lidmi.

V některých případech, zpravidla při odhalení pytláků, volá stráž městskou policii. "Strážníci si rovnou mohou odvézt případně zabavené vybavení a podobně. Případně, když je ten kontrolovaný agresivní," doplnil mluvčí. V případě, že se stráž setká s cizinci - pytláky, řeší incidenty rovnou státní správa. Skalský dodal, že většina prohřešků u cizinců plyne z neznalosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist